Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Τετάρτη, 02 Μάιος 2018
Χωρίς να ακούσουν κάποιο ευχάριστο νέο επέστρεψαν στις προπονήσεις σήμερα Τετάρτη 2/5, οι παίκτες του Πανσερραϊκού ενόψει του αγώνα της Κυριακής 6/5 με την Καλλιθέα. Πληρωμές δεν έγιναν και ο προπονητής Πέτρος Στοΐλας υπογράμμισε στους ποδοσφαιριστές ότι ως επαγγελματίες με φιλοδοξίες μόνο κερδισμένοι θα βγουν αν συνεχίσουν την προσπάθεια έως την ολοκλήρωση των αγωνιστικών υποχρεώσεων. Και τουλάχιστον για το προσεχές ματς με την Καλλιθέα το μήνυμα συσπείρωσης είχε αντίκτυπο.
Οι προσφυγές, πάντως, άρχισαν στα «Λιοντάρια». Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του FL News ο Λάζαρος Ορφανίδης κινήθηκε ήδη νομικά σε βάρος της ΠΑΕ και η προσφυγή του αναμένεται να εκδικαστεί τη Δευτέρα (07/05).

Κατηγορία B' ΕΘΝΙΚΗ

Ο σημερνός ισόπαλος αγώνας του Απόλλωνα Παραλιμνίου, κόντρα στον Τηλυκράτη Λευκάδας...

SELI KERAMARIS B

Κατηγορία Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
Ανακοινώθηκαν από την διοργανώτρια αρχή, την ΕΠΣΣ, οι πρώτοι αγώνες των δυο Τελικών στην Ανώτερη που θα δώσουν τα δυο εισιτήρια για την απ’ ευθείας άνοδο στην Επίλεκτη. Πιο συγκεκριμένα έχουμε:

ΣΑΒΒΑΤΟ 05/05/2018 - 05:00 μμ
ΚΑΤΩ ΚΑΜΗΛΑ-ΝΕΟΧΩΡΙ

ΚΥΡΙΑΚΗ 06/05/2018 - 05:00 μμ
(Χρυσό)SERRES 1800-ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ

Oι ηττημένοι των δυο παραπάνω αναμετρήσεων θα παίξουν για την 3η θέση η οποία οδηγεί στο μπαράζ με τον 10ο της Επίλεκτης για μια θέση στην Ελίτ του Σερραϊκού ποδοσφαίρου.
Από την άλλη ανακοινώθηκε και το πρόγραμμα των νοκ άουτ αγώνων, σε ουδέτερη έδρα, για τις θέσεις 5-8.

ΚΥΡΙΑΚΗ  6/05/2018 - 05:00 μμ
(Προβατάς)ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ-ΠΡΟΒΑΤΑΣ
ΟΡΕΙΝΗ-ΑΝΩ ΠΟΡΟΪΑ 3-0 αα

Μια έκπληξη περίμενε όλους μας, αφού ο Διγενής Άνω Ποροΐων αποσύρθηκε από την συνέχεια των αγώνων και καταλαμβάνει την 8η θέση στην ενιαία κατάταξη της Ανώτερης.  Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι η Ορεινή θα περιμένει τον νικητή του άλλου ζευγαριού Προβατάς-Άνω Μητρούσι για την 5η και 6η θέση. Ο ηττημένος αυτής της συνάντησης καταλαμβάνει την 7η θέση.

Κατηγορία ΕΠΣΣ
ΦΩΤΟ: η φάση του 21ου λεπτού με τον Γαϊδαρτζή να αιφνιδιάζεται από την μπάλα και να χάνει μια κάλη ευκαιρία, αφού δεν βρήκε καλά την μπάλα στην κεφαλιά που επιχείρησε...

Σε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι τόσο για τον Απόλλωνα Παραλιμνίου, όσο και για τον Τηλυκράτη Λευκάδας, αφού αμφότεροι ηττήθηκαν στην πρεμιέρα των μπαράζ ανόδου στην Football League και ήθελαν τη νίκη για να μπουν δυνατά στο παιχνίδι της διεκδίκησης των δυο προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στην άνοδο έμειναν στη λευκή ισοπαλία.
Σε ένα παιχνίδι γενικά μέτριο, χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό κυρίως στο Α’ ημίχρονο, που για μεγάλα διαστήματα η μπάλα παίζονταν στο κέντρο, με δυνατές μονομαχίες. Στο Β’ ημίχρονο η εικόνα σαφώς βελτιώθηκε με τους Σερραίους να είναι αυτοί που είχαν την υπεροχή και τον πρώτο λόγο με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με καθυστερήσεις να ροκανίσουν τον χρόνο και στις αντεπιθέσεις να φανούν επικίνδυνοι.
Οι Σερραίοι ως γηπεδούχοι ήθελαν να έχουν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι.  Προσπάθησαν γι αυτό, όμως δεν βρέθηκαν και στην καλύτερη τους μέρα. Παρ’ όλα αυτά αν και στα πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο ορεξάτοι, σταδιακά ανέβασαν την απόδοσή τους, είχαν τα καλά τους διαστήματα που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν περισσότερα, όταν και είχαν την υπεροχή, αφού οι αλλαγές το Παύλου Δημητρίου, φάνηκαν να αποδίδουν, δεν κατάφεραν όμως να πετύχουν το γκολ, όσο κι αν το επεδίωξαν.
Στα ευχάριστα του σημερινού αγώνα η επιστροφή στην αγωνιστική δράση για τον Γιώργο Φιλέντα, που μπήκε αλλαγή στο 62', μετά από τον σοβαρό τραυματισμό στις 3 Μαρτίου 2018!
Το φιλμ του αγώνα:
02’ σουτ τρία τέσσερα μέτρα έξω από το ημικύκλιο του Μπουρδούβαλη, η μπάλα ψηλά άουτ
10’ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ο Παναγιωτόπουλος γύρισε άσχημα την μπάλα προς τα πίσω, ο Γαϊδαρτζής βγήκε έξυπνα, έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά μέσα από την περιοχή και από θέση πλάγια και δεξιά επιχείρησε με σουτ να νικήσει τον Καραγκούνη που απέκρουσε σε κόρνερ με τα πόδια. Το κόρνερ εκτέλεσε από δεξιά ο Τάκας, στο δεύτερο δοκάρι κεφαλιά πάσα του Γαϊδαρτζή, ο Κουτζαβασίλης στην καρδιά της άμυνας  πιάνει ψηλοκρεμαστή κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
21’ επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων με τον Τσομαχασβίλι να μπαίνει από αριστερά και από το ύψος της περιοχής να βγάζει κοντινή σέντρα, στο δεύτερο δοκάρι πετάγεται ο Γαϊδαρτζής, πλασάρει αλλά πόδια αμυνόμενων αποκρούουν σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελεί από δεξιά πολύ ωραία ο Τάκας και δυσκολεύει τον αντίπαλο πορτιέρο Καραγκούνη που τελευταία στιγμή πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα απομακρύνει και πάλι σε κόρνερ. Το νέο κόρνερ εκτελεί ο Τριανταφύλλου από αριστερά, η μπάλα περνάει από όλους, στο 2ο δοκάρι δείχνει να αιφνιδιάζεται ο Γαϊδαρτζής και η κεφαλιά που πιάνει περνάει άουτ χάνοντας μια σημαντική ευκαιρία.
39’ σουτ του Τάκα από το ημικύκλιο μπλοκάρει ο Καραγκούνης
46’ Σουτ του Λιάρα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
52’ Δυνατό μακρινό σουτ του Γ. Καταγή, η μπάλα άουτ
61’ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ! Ο Λιάρας έβγαλε κάθετη πάσα στον Τσομαχασβίλι, αυτός μπήκε μόνος του και από πλάγια και αριστερά πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι χάνοντας την πιο μεγάλη ευκαιρία του αγώνα
63’ Μακρινό σουτ του Πετράκου, η μπάλα ψηλά άουτ
66’ ο Πολυζωίδης από δεξιά έκανε ωραία σέντρα , στο δεύτερο δοκάρι ο Φιλέντας έγινε κάτοχος της μπάλας, έπιασε δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι
74’ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ! ο Πετράκος από το ύψος της περιοχής πιάνει δυνατό σουτ, μπλοκάρει σταθερά ο Γουναρίδης
78’ καλά εκτελεσμένο φάουλ του Ρούμπου από θέση μέσα δεξιά, σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων, δεν προλαβαίνει κανείς να βρει την μπάλα και έτσι δίνεται η ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να απομακρύνουν
84’ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ! για τους γηπεδούχους, ο Τσαούσης από το ημικύκλιο πιάνει δυνατό σουτ αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
88’ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ! ο Πετράκος πασάρει στον Μπαλογιάννη που μέσα από την περιοχή και δεξιά πιάνει ένα σουτ αλλά η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γουναρίδη
90’ Ωραία επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων με τον Μεταλλίδη να πιάνει δυνατό σουτ, η μπάλα κοντράρει στα πόδια αμυνόμενων, στρώνεται στον Πολυζωίδη που πιάνει κι αυτός δυνατό σουτ, όμως μπλοκάρει σταθερά ο Καραγκούνης
94’ δυνατό σουτ του Φέτση μέσα από την περιοχή και αριστερά, την μπάλα αποκρούει στην κλειστή γωνία ο Γουναρίδης

Ο διαιτητής Τσέτσιλας(Φαλτάκας, Μωυσιάδης)Γρεβενών, χωρίς να έχει δύσκολο έργο δεν απέφυγε τα λάθη κυρίως εις βάρος των γηπεδούχων που γι αυτό και κάποιες φορές διαμαρτυρήθηκαν έντονα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Πολυζωίδης, Τάκας, Κουτζαβασίλης, Μερεσιώτης, Δέντσας(62’ Μεταλλίδης), Τριανταφύλλου(76’ Τσαούσης), Λιάρας, Γαϊδαρτζής, Ναλμπάντης(46’ Ρούμπος), Τσομαχασβίλι(62’ Φιλέντας)
ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ(Ανδ. Παντζιαράς): Καραγκούνης, Βασίλας, Καταγής Σπ.(85’ Κτενάς), Παναγιωτόπουλος, Ιασωνίδης, Μπουρδούβαλης, Περιστέρης(59’ Μπαλογιάννης), Φέτσης, Γραμματικόπουλος(80’ Καββαδίας), Καταγής Γ.(62’ Πετράκος), Γκίκα

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ-ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Ο Μποριβόγιε Ρίστιτς μίλησε για τα όσα βίωσε τους τελευταίους μήνες στον Πανσερραϊκό και την έλλειψη κανόνων στη χώρα μας.
Για την έλλειψη κανόνων στον Πανσερραϊκό, για ποδοσφαιριστές που γκρίνιαζαν για τη θέση που αγωνίζονταν, αλλά και για τις επανειλημμένες εκκλήσεις στη διοίκηση για το θέμα του Ρίστις μίλησε ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού, Μποριβόγιε Ρίστιτς.

Η συνέντευξη που έδωσε στο ραδιοφωνικό σταθμό Metropolis 95,5:

Τι δεν πήγε καλά φέτος στον Πανσερραϊκό;
«Το γενικότερο περιβάλλον στην Ελλάδα είναι δύσκολο, κυρίως οικονομικά. Οι διοικούντες δεν τηρούν τους κανόνες. Όλα ξεκίνησαν από το καλοκαίρι, όταν είχαμε κυρίως νεαρούς παίκτες στο ρόστερ, 22-23 ετών. Για μένα δεν είναι βεβαίως νεαροί, αλλά έλειπε η εμπειρία. Το δεύτερο σημαντικό ήταν το θέμα με τον Στέβιτς».