Εκτύπωση αυτής της σελίδας

ΑΡΗΣ ΠΡΩΤΗΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΜΟΥΔΙΑΣ 0-2… ΓΑΛΑΖΙΟ ΤΟ ΜΠΑΡΑΖ!!!

Μαϊ 19, 2019
ΦΩΤΟ: Νίκος Μαλαδάκης το 1-0, ο δημιουργός και των δυο γκολ Χρήστος Γκάλιος, και ο Θανάσης Βούλιος το 2-0...

Το μπαράζ βάφτηκε Γαλάζιο στο Παραλίμνιο, καθώς ο Ηρακλής Αμμουδιάς, ο 2ος του Α’ ομίλου της Ανώτερης κατηγορίας επιβλήθηκε με 2-0 του Άρη Πρώτης και πήρε την δεύτερη ευκαιρία για άνοδο στην Επίλεκτη, καθώς το επόμενο σαββατοκύριακο θα ορισθεί το μπαράζ από την διοργανώτρια αρχή, ανάμεσα στον Ηρακλή Αμμουδιάς και τη Δόξα Νέου Σκοπού για την 12η ομάδα στην Ελίτ του σερραϊκού ποδοσφαίρου.
Σε έναν παιχνίδι μιας ανάσας όπως το σημερινό μπαράζ η ομάδα που βάζει πρώτη γκολ παίρνει το μεγάλο πλεονέκτημα και αυτό οι έμπειροι παίκτες του Βαγγέλη Τούσκα το πέτυχαν και μετά το διαχειρίσθηκαν πολύ καλά και κατάφεραν μάλιστα να πετύχουν και δεύτερο γκολ όταν στο τέλος οι Πρωταίοι είχαν βγει μπροστά και βρήκαν ντους κενούς χώρους να τελειώσουν πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Χρήστου Κρυωνά.
Από την μεριά της η ομάδα της Πρώτης δημιούργησε τις ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ είτε γιατί δεν ήταν εύστοχοι στην τελική τους προσπάθεια οι παίκτες της, είτε γιατί σε κάποιες φάσεις ο Τάσος Ρουστάνης είπε όχι με τις αποκρούσεις που πραγματοποίησε.

Το φιλμ του αγώνα:
05’ μετά από φάση διαρκείας, ο Γκάλιος Χρ. λίγο έξω απ’ την μικρή περιοχή πιάνει δυνατό σουτ αλλά η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι
26’ δυνατό μακρινό σουτ του Γκρέτσα, η μπάλα περνάει λίγο άουτ απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ρουστάνη
28’ αντεπίθεση των τυπικά γηπεδούχων, ο Γκούρτσας από αριστερά βγάζει παράλληλη σέντρα, εναέρια προβολή στο πρώτο δοκάρι του Τσιάτρη, δε βρίσκει την μπάλα όμως όπως θα ήθελε κι αυτή περνάει παράλληλα μπροστά απ’ το τέρμα του Ρουστάνη
32’ μακρινό σουτ του Δρακούλη, δε δυσκολεύεται ο Ρουστάνης, που μπλοκάρει σταθερά, με τους παίκτες της Αμμουδιάς να έχουν μπει καλύτερα στο πρώτο 15λεπτο, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα μετά το 20λεπτο
35’ κοντινή σέντρα από αριστερά του Ζαγκλιβέρη, ο Τσιάτρης με χαμηλή κεφαλιά δεν καταφέρνει να γίνει επικίνδυνος
37’ ΓΚΟΛ 0-1 ο Μαλαδάκης. Αντεπίθεση της Αμμουδιάς, με τον Γκάλιο από αριστερά να περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και την κατάλληλη στιγμή να βρίσκει στο σημείο του πέναλτυ τον αφύλαχτο Μαλαδάκη, ο οποίος μόνος προ του Τζήμα δε δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους Γαλάζιους της Αμμουδιάς
40’ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ! για τον Άρη με τον Δρακούλη απ’ το σημείο του πέναλτυ να σουτάρει αλλά να στέλνει τη μπάλα απελπιστικά άουτ
56’ μακρινό σουτ του Κωσταγιαννάκη, δεν ανησυχεί ο Ρουστάνης, αφού η μπάλα καταλήγει πολύ άουτ, με τους Πρωταίους να έχουν μπει καλύτερα στο Β’ ημίχρονο αφού βρίσκονται πίσω στο σκορ και προσπαθούν να φτάσουν στην ισοφάριση
59’ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ! μετά από κόρνερ από δεξιά του Ζαγκλιβέρη, ο Γκούρτσας στο δεύτερο δοκάρι πιάνει δυνατό σουτ αλλά μπλοκάρει ο Ρουστάνης
60’ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ! για τους Πρωταίους με τον Τσιάτρη μέσα απ’ την περιοχή κι αριστερά να πιάνει συρτό σουτ στην κλειστή γωνία αλλά να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ρουστάνης
82’ σουτ του Μητκώνη λίγο έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ
93’ ΓΚΟΛ 0-2 ο Βούλιος. Αντεπίθεση της ομάδας της Αμμουδιάς, με τον Χρήστο Γκάλιο και πάλι να είναι ο δημιουργός και την κατάλληλη στιγμή να βγάζει στον αφύλαχτο Βούλιο ο οποίος μόνος προ του Τζήμα δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0, ένα γκολ καρμπόν με το πρώτο
95’ δυνατό σουτ του Τσιάτρη λίγο έξω απ’ την περιοχή, αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ρουστάνης
Διαιτητικό τρίο: Κρυωνάς, Δουλγέρης, Βογιατζής

ΑΡΗΣ ΠΡΩΤΗΣ(Δρακούλης): Τζήμας, Γκρέτσα, Κονσολίδης, Πανταζής, Καρασαββίδης, Γκούρτσας, Ζαγκλιβέρης, Κουρτίδης, Δρακούλης, Κωσταγιαννάκης(81’ Μελίτος), Τσάτρης
ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΜΟΥΔΙΑΣ(Β. Τούσκας): Ρουστάνης, Σοφιανίδης(74’ Σαδίκης), Νικ. Γκάλιος, Ηλ. Γκάλιος, Μοναστηρλής, Σιδηρόπουλος, Βούλιος, Αλμπανάκης, Μαλαδάκης(94’ Τούσκας), Μητκώνης, Χρ. Γκάλιος