ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ 2-3... ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ!

Μαρ 04, 2017
ΦΩΤΟ: ο Δημήτρης Γαϊδαρτζής με ωραίο πλασέ ανοίγει το σκορ στο σημερινό άτυχο παιχνίδι τωνν Σερραίων.

Πλήρωσε τα λάθη αλλά και την έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια ο Απόλλωνας Παραλιμνίου, στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στον Μακεδονικό Φούφα και μοιραία γνώρισε την ήττα με 3-2, στο μοναδικό παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής, του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής που διεξήχθη σήμερα.
Οι παίκτες του Παύλου Δημητρίου παρότι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και ευτύχησαν από πολύ νωρίς, μόλις στο 10’ να πετύχουν το γκολ και να πάρουν κεφάλι στο σκορ, το παιχνίδι δεν είχε γι’ αυτούς την ανάλογη συνέχεια. Μάλιστα μετά το γκολ οι παίκτες του Παραλιμνίου προσπάθησαν να πετύχουν και 2ο γκολ, αλλά δεν τα κατάφεραν.
Όμως το 15λεπτο 20-35 ήταν εφιαλτικό για τους γηπεδούχους, αφού οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έχοντας σύμμαχο και τον αέρα, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του νεαρού τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Τοτολίδη(1ο και 3ο) και την αδράνεια της άμυνας στο 2ο και ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 1-3.
Μπορεί ο Γαϊδαρτζής στο 45’ να πέτυχε το 2ο του γκολ, και να μείωσε 2-3, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με σύμμαχο και τον αέρα μπορεί να είχαν την καθολική υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του, δεν κατάφεραν όμως να φτάσουν ούτε στην ισοφάριση, αφού έλειπε το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα ή την τελική προσπάθεια και είτε οι αμυντικοί είτε ο πολύ καλός πορτιέρο των φιλοξενούμενων Παπαδόπουλος απομάκρυναν κάθε κίνδυνο που δημιουργούνταν.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΟ LIVE...

To Serresgoal για όλους εσάς που σήμερα Σάββατο 4 Μαρτίου, στις 15:00, δεν μπορείτε να βρεθείτε στο Παραλίμνιο, θα σας παρουσιάσει Λεπτό προς Λεπτό, το παιχνίδι που διεξάγεται στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής, του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής:
KERAMARIS SELI

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

88' αλλαγή για τους φιλοξενούμενους - στη θέση του Δούφα ο Γκόλης

83' δυνατό σουτ του Ναλμπάντη λίγο έξω από την περιοχή, αποκρούει και πάλι ο πολύ καλός σήμερα Παπαδόπουλος

82' αλλαγή για τους γηπεδούχους - ο Σελαλματζίδης στη θέση του Ρούμπου που αποχώρησε κουτσαίνοντας

77' κίτρινη κάρτα για τον Λιάρα, με τους Σερραίους να έχουν την καθολική υπεροχή και να βρίσκονται συνέχεια μπροστά, χωρίς όμως να έχουν καταφέρει μέχρι τώρα τουλάχιστον το γκολ της ισοφάρισης

71' αλλαγή για τους φιλοξενούμενους -  ο Πιρίτζαους στη θέση του Μόσχου ο οποίος αποχώρησε τραυματίας

66' η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίζεται, διαδοχικά τα κόρνερ που έχουν κερδίσει. Σε ένα από αυτά ο Λιάρας εκτέλεσε από δεξιά, σύγχυση στα καρέ των φιλοξενούμενων, ο Παναγιωτίδης έπιασε κεφαλιά προς τα πίσω, εντυπωσιακά απέκρουσε ο Παπαδόπουλος στο δεξί του παραθυράκι

63' αλλαγή για τους φιλοξενούμενους - Τακίδης στη θέση του Παπουτσίδη

61' αλλαγή για τους γηπεδούχους - ο Φιλέντας στη θέση του Γαλακτερού

60' ΝΕΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τους γηπεδούχους, που συνεχίζουν να έχουν την υπεροχή στο παιχνίδι, όταν ο Λιάρας από δεξιά έβγαλε σέντρα, ο Γαϊδαρτζής πιο ψηλά απ' όλους έπιασε κεφαλιά αλλά αυτή πέρασε πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι

58' και πάλι ο Λιάρας από δεξιά, αυτή τη φορά βρήκε τον Γαϊδαρτζή στο σημείο του πέναλτυ, ο οποίος επιχείρησε το πλασέ αλλά η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενους και κατέληξε κόρνερ

55' πανομοιότυπη φάση με την προηγούμενη, καθώς ο Λιάρας μπήκε από δεξιά, γύρισε τη μπάλα προς το σημείο του πέναλτυ αλλά οι αμυνόμενοι απέκρουσαν σε κόρνερ

- Δυνατά μπήκε το Παραλίμνιο στο Β' ημίχρονο, έχοντας με τη σειρά του σύμμαχο τον αέρα και στο 52' ωραίος συνδυασμός Γαλακτερού Λιάρα, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή και από πλάγια έκανε παράλληλη σέντρα, που για λίγο δεν πρόλαβε ο Γαϊδαρτζής, με τους αμυνόμενους να αποκρούουν σε κόρνερ

- Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο με μια αλλαγή, αναμενόμενη ως ένα σημείο, ο Χατζηγιαννάκης στη θέση του Τοτολίδη, που σήμερα δε βρέθηκε στην καλύτερη μέρα του...

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

- Τελευταίο σφύριγμα απ' το διαιτητή Βουρνέλη για το Α' ημίχρονο και οι ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια. Ένα ωραίο παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο Α' ημίχρονο, ανοιχτό και από τις δύο ομάδες, χωρίς σκοπιμότητες, αφού και οι δύο δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο, εκτός απ' το να παρουσιάσουν καλό θέαμα και να κερδίσουν το τρίποντο, το οποίο θα βελτιώσει τη θέση τους στο βαθμολογικό πίνακα. Ιδιαίτερα για τον Απόλλωνα που θέλει να ανέβει ακόμα ψηλότερα από την 5η θέση που κατέχει σήμερα

40' ΓΚΟΛ!!! 2-3 ο Γαϊδαρτζής. Ένα πανέμορφο γκολ πέτυχε ο Σερραίος επιθετικός, εκμεταλλευόμενος στο έπακρο την πολύ ωραία σέντρα από δεξιά του Γαλακτερού, ο έμπειρος στράικερ πετάχτηκε στον κενό χώρο και με ωραία κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και μείωσε για τους γηπεδούχους, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι

35' ΓΚΟΛ!!! 1-3 ο Ρωμαίος. Άσχημη εξέλιξη στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους, καθώς ο Ρωμαίος που έδειξε ότι έχει πολύ δυνατά πόδια, έπιασε ένα δυνατό σουτ από θέση μέσα αριστερά, η μπάλα πήρε μια περίεργη τροχιά, αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του

29' ΓΚΟΛ!!! 1-2 ο Τσικόπουλος. Ολέθριο σφάλμα του νεαρού πορτιέρο του Απόλλωνα, Τοτολίδη, ο οποίος βγήκε να αποκρούσει με τα πόδια μια επιστροφή της μπάλας των αμυντικών του, βρήκε αέρα όμως και η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του, στρώθηκε στον Τσικόπουλο ο οποίος δε δυσκολεύτηκε με πλασέ σε κενή εστία να κάνει το 2-1 για τους φιλοξενούμενους

28' φάουλ των φιλοξενούμενων σε καλή θέση λίγο έξω απ' την περιοχή και δεξιά, το εκτέλεσε ο Ρωμαίος αλλά μπλόκαρε ο Τοτολίδης

26' κίτρινη κάρτα ο Γαϊδαρτζής

22' ΓΚΟΛ!!! 1-1 ο Τζουβάρας. Μετά την ισοφάριση οι φιλοξενούμενοι, έχοντας σύμμαχο τον αέρα, ανέβασαν την απόδοσή τους και μετά από κόρνερ του Τσικόπουλου και ολιγωρία της άμυνας των γηπεδούχων, κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι με τον Τζουβάρα που βρέθηκε αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινή προβολή έκανε το 1-1

10' ΓΚΟΛ!!! 1-0 ο Γαϊδαρτζής. Η υπεροχή των γηπεδούχων απέδωσε όταν ο Τάκας έβγαλε κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Γαϊδαρτζή, ο Δούφας κινήθηκε προς την πορεία της μπάλας και φάνηκε να την ελέγχει, όμως ο Γαϊδαρτζής πανέξυπνα έκλεψε τη μπάλα και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Παπαδόπουλου κάνοντας το 1-0

08' ο Ρωμαίος επιχείρησε σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στα πόδια των αμυνόμενων και ήταν εύκολη υπόθεση για τον Τοτολίδη να τη μπλοκάρει

02' ο Απόλλωνας έχει μπει δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε από νωρίς τις προθέσεις του, όταν ο Ναλμπάντης έπιασε ξαφνικό δυνατό μονοκόματο σουτ λίγο έξω απ' την περιοχή, αλλά μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος

- Ξεκίνησε το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σύμμαχο τον αέρα...

- Καλησπέρα απ' το ηλιόλουστο Παραλίμνιο, οι καιρικές συνθήκες είναι εξαιρετικές, αλλά ο ισχυρός αέρας ίσως δυσκολέψει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών... Λίγος ο κόσμος στις κερκίδες...

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Τοτολίδης(46' Χατζηγιαννάκης), Γαλακτερός(61' Φιλέντας), Τάκας, Παναγιωτίδης, Μερεσιώτης, Τριανταφύλλου, Λιάρας, Ρούμπος(82' λ.τ. Σελαλματζίδης), Γαϊδαρτζής, Ναλμπάντης, Μεντής

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ(Γ. Παπακώστας): Παπαδόπουλος, Τζόμπο, Φωτιάδης, Τζουβάρας, Σιδηρόπουλος, Μόσχος(71' λ.τ. Πιρίτζαους), Τσικόπουλος, Δούφας(88' Γκόλης), Ζιώγας, Ρωμαίος, Παπουτσίδης(63' Τακίδης)

Διαιτητές: Βουρνέλης, Μποζατζίδης, Σιανίδης (Μακεδονίας)