ΙΚΑΡΟΙ STIHL–ΑΝΑΤΟΛΙΑ 70-73… ΕΧΑΣΕ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ… ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ…

Νοε 11, 2018
Η νεανική ομάδα των Ίκαρων προσπάθησε να ανταγωνιστεί μια πιο έμπειρη ομάδα, όπως είναι φέτος το κολέγιο Ανατολία, άλλα δεν τα κατάφερε. Επέβαλε τον ρυθμό της για ένα ημίχρονο, κράτησε χαμηλά το σκορ, όχι όμως και τα τρίποντα των φιλοξενούμενων, που πλήγωσαν ξανά τους Σερραίους, και με την «προστασία» της διαιτησίας στα κρίσιμα σημεία, ήρθε μια ήττα στο φινάλε, που… «σφυρηλατεί» τους μικρούς αλλά θυμώνει τους παλιούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Οι δυο ομάδες μπήκαν με φόρα στο ματς, κατάφεραν πολύ γρήγορα να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ αρκετά ψηλά, προσφέροντας ταχύ μπάσκετ και ωραίο θέαμα στους φιλάθλους του ΔΑΚ Σερρών. Οι εναλλαγες στο σκορ ήταν ενδεικτικές του τι θα επακολουθούσε στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Η μπάλα στον ψηλό… από τους Ικάρους, με τον Κακιούζη να τα βάζει όλα και από την άλλη πλευρά στους έμπειρους… με Καραποστόλου – Κιγμέτογλου να κρατάνε σε απόσταση αναπνοής το «κολέγιο».

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα, αποπροσανατόλισαν με προσωπικές μονομαχίες και εύκολα κερδισμένα φάουλ από τους ρέφερι τους παίκτες του Κώστα Σίσκου και κατάφεραν να βρουν εύκολους πόντους. Η ατυχία με τον σοβαρό τραυματισμό του Σιδερίδη στο μεγάλο δάχτυλο του αριστερού ποδιού του και η μεταφορά του στο νοσοκομείο Σερρών, επηρέασε και αυτή με τον τρόπο της, ψυχολογικά και αγωνιστικά. Παρά ταύτα η frontline των Ικάρων συνέχισε να δημιουργεί ρήγματα και το 32-28 σκορ στο 15’ ήταν απόρροια των προσπαθειών από το ζωγραφιστό. Οι απαντήσεις από το «κολλέγιο» πίσω από το 6,75, όμως έφερε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή 39-38.

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου, καθάρισε το μυαλό των παικτών της Σερραϊκής ομάδας, που προσπάθησε να κτίσει ένα σερί με τον Γιάννη Κακιούζη να μπαίνει δυναμικά και να σημειώνει 4 σερί πόντους, ακολούθησε ο Δαλαγκόζης με βολές και ο Γεωργιανός με τρίποντο για το +5, 47-42, αλλά μέχρι εκεί. Η φετινή άμυνα των Ικάρων δεν είναι «ατσάλινη», ενδεχομένως θα γίνει, αλλά κόντρα σε έμπειρες ομάδες, με σουτέρ που έχουν βομβαρδίσει καλάθια και καλάθια… υπάρχει θέμα. Εύκολα το +5 έγινε 48-48 και 51-54, εν μέσω τεχνικών ποινών ένθεν κακείθεν σε παίκτες και προπονητές, λόγω της έντασης του ματς, με τους διαιτητές να σφυρίζουν… αδιάφορα! Ενδεικτικό του μόνιμου προβλήματος των φετινών Ικάρων είναι η φάση του Καραμπέκη που με πείσμα κάνει το 53-54 και 16’’ πριν το φινάλε της περιόδου… το Ανατόλια σκοράρει τρίποντο στην εκπνοή από τα 8,5 μέτρα με τον Γαλανίδη τσακίζοντας την ψυχολογία, των παικτών του Σίσκου.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γκαϊτατζή, έσφιξαν την άμυνα κάτω από το καλάθι, επικρατήσαν σε όλες τις προσωπικές μονομαχίες και με εύκολα drive ή βολές πήραν δυο φορές προβάδισμα 5 πόντων. Μέχρι και το τελευταίο δίλεπτο το σκορ ήταν στο 58-64, 60-68 και το έλεγχαν πλήρως οι φιλοξενούμενοι. Ένα καλάθι όμως του Κακιούζη, ένα ανέλπιστο τρίποντο από τον Κάτο και η αστοχία του Καραποστόλου στις βολές, έφερε το ματς στο καλάθι δυο φορές… 68-70 και 70-73. Με την επαναφορά στους «κυανοκίτρινους» 5,2’’ πριν το φινάλε, η συνεννόηση Κακιούζη-Θολιώτη ήταν κακή και η αντίδραση των παικτών του Ανατόλια έξυπνη που παρενέβησαν και έκλεψαν την μπάλα, μην αφήνοντας να εκδηλωθεί η τελευταία επίθεση και το «εάν»… στο τελευταίο σουτ των Ικάρων.