ΙΚΑΡΟΙ STIHL–ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 71-75… ΜΕΤΡΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΚΑΙ ΗΤΤΑ!!!

Δεκ 09, 2018
Οι Ίκαροι πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση, με αδυναμίες στην περιφερειακή άμυνα χάνοντας από μια ομάδα που δεν εντυπωσίασε στο παρκέ. Πλέον οι «κυανοκίτρινοι» έχουν για πρώτη φορά αρνητικό συντελεστή στο βαθμολογικό ranking (4-5).

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ήταν μια κανονική ομάδα, με συγκέντρωση, τρεξίματα, εφαρμογή των συστημάτων που διδαχτήκαν όλη την εβδομάδα στην προπόνηση και με τους Καραμπέκη-Γεωργιανό να σμπαραλιάζουν με διεισδύσεις την αντίπαλη άμυνα. Έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς στο σκορ με διαφορά, 7-3 και 15-8 μέχρι και το 5΄, όπου οι παίκτες του Τσούρμα με εύστοχα σουτ από τα 6,75 μείωσαν και κατάφεραν να φτάσουν σε απόσταση τριπόντου 15-12. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Γιάννης Κακιούζης και ανέβασε ξανά την διαφορά στο +7 (19-12), αλλά η αμυντική χαλάρωση οδήγησε το δεκάλεπτο με σκορ 21-15 υπέρ των Ικάρων.

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες της Χαλκηδόνας, συνέχισαν το κρεσέντο από την γραμμή του τριπόντου, αφού βέβαια εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το αδύναμο σημείο των Ικάρων στο φετινό πρωτάθλημα. Την περιφερειακή άμυνα. Το 21-18 με τρίποντο του Μυρωνίδη έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση στους Θεσσαλονικιούς, που σύντομα έφτασαν στην ανατροπή και το 24-23 με τον Δελίδη. Οι Κακιούζης και Θολιώτης με σουτ μέσα από το ζωγραφιστό και το low post ισοφάρισαν προσωρινά για το 27-27 αλλά οι Δελίδης και Τσακαλερης είχαν μόνιμη απάντηση στο σκοράρισμα του Γιάννη, του Δαλαγκόζη και του Πάπι, που έκλεισε με ωραία προσπάθεια το ημίχρονο 33-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους Ικάρους, αφού οι φωνές του Σίσκου για άμυνα όχι απλά δεν εισακουστήκαν αλλά η κατάσταση έγινε και χειρότερη, με τις κακές επιλογές στην επίθεση να διαδέχεται η παθητικότητα και οι αργές επιστροφές στην άμυνα, με αποτέλεσμα στον αιφνιδιασμό η Χαλκηδόνα να βρει εύκολους πόντους και να καταφέρει να πάρει διαφορά ασφαλείας 46-39, στο 25’. Ένα τρίποντο του Σιδερίδη έφερε το σκορ στο 44-48 και τρεις καλές άμυνες δημιούργησαν προϋποθέσεις αντεπίθεσης και ανατροπής αλλά έμειναν στην μέση… αφού τα τρίποντα στην άλλη πλευρά του γηπέδου ήταν άστοχα και ο Τσακαλέρης με τρίποντο-μαχαιριά και 2-3 εύκολα σφυρίγματα για φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων έφτασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (+11) 47-58. Σκορ περιόδου 48-58.

Στην τελευταία περίοδο ο Γιάννης… πήρε το όπλο του και προσπάθησε να γυρίσει μόνος του το ματς. Με 6 προσωπικούς πόντους βάζοντας τα, με δυο και τρεις αντίπαλους κάθε φορά έφτασε το σκορ στο 54-58,με τον κόσμο να μπαίνει στην εξίσωση. Μόνο που δεν σουτάρουν οι φίλαθλοι… με αποτέλεσμα οι προσπάθειες των Ικάρων να βρουν σίδερο, σε αντίθεση με αυτές του Δελίδη που με δυο δικά του μεγάλα σουτ ισοφάρισε σε 6-6 και κάπου εκεί το ματς πήρε τον δρόμο του. Ο Κακιούζης συνέχισε να παλεύει μόνος, του ο Σικαλίδης έβαλε σχεδόν όλες τις βολές και ο Κάτος στο 68-74 45’’ πριν το τέλος, έχασε το τρίποντο που θα έβαζε φωτιά στο ματς… το έβαλε 40’’ πιο μετά, για σημειωθεί απλά το τελικό σκορ 71-75.