ΙΚΑΡΟΙ STIHL - ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 72-76 παρ. (61-61 κ.δ.)… ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ…

Δεκ 24, 2018
Οι Ίκαροι ηττήθηκαν από τον Έσπερο στην παράταση, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που έχασαν από τις περισσότερες ομάδες φέτος! Στο φινάλε, δύσκολα, από την κακή άμυνα στην περιφέρεια και από τα χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα! Οι Ίκαροι έχουν διαφορετική φιλοσοφία φέτος που θέλει χρόνο να αφομοιωθεί στο παρκέ, λείπει ένας σουτέρ και τα νέα παιδιά που μπαίνουν, υστερούν σε εμπειρία κι αυτό στοιχίζει, όσο κι αν υπερασπίζεται -προς τιμήν του- ο Σίσκος τα αποδυτήρια!

ΤΟ ΜΑΤΣ:
Στο πρώτο δεκάλεπτο η Σερραϊκή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά και πήρε από νωρίς διαφορά 10 πόντων, 14-4 και 18-8, αφού κυκλοφόρησε καλά η μπάλα και βρέθηκαν οι σωστές επιθετικές λύσεις. Η είσοδος όμως του έμπειρου Κατσαρέ στο ματς, ανακάτωσε τους παίκτες του Σίσκου και η διαφορά μειώθηκε αρκετά σε σημείο να έρθει η ισοφάριση 19-19.
Στην δεύτερη περίοδο οι Ίκαροι με Κακιούζη και Καραμπέκη πάτησαν ξανά γκάζι και κατάφεραν να ανακτήσουν εκ νέου το προβάδισμα 10 πόντων (31-21). Αυτό όμως δεν κράτησε πολύ, ενδεικτικό της πίεσης που κυριεύει την ομάδα, όταν ο αντίπαλος βρίσκει λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με ζώνη ή κλεψίματα και αιφνιδιασμούς.
Το ημίχρονο έκλεισε 33-28, υπέρ των Ικάρων.
Στην τρίτη περίοδο η Λαμία μπήκε πιο δυνατά και ο Τεπετίδης πλήγωσε τους Ικάρους από τη γραμμή των 6,75... Γεωργιανός και Φώτογλου τράβηξαν κουπί... μαζί με τον Γιάννη και διατήρησαν τους Ικάρους στο κόλπο... κλείνοντας το δεκάλεπτο 47-47.
Η τελευταία περίοδος δεν ήταν εντυπωσιακή, με τις δυο ομάδες να έχουν άγχος και να σημειώνουν πόντους με το σταγονόμετρο! Το φινάλε έγινε ζόρικο, με τους φιλάθλους να παρακολουθούν με αγωνία κάθε επίθεση των Ικάρων, ενισχύοντας τους δυναμικά! Στα τελευταία λεπτά κάποια πράματα έγιναν σωστά, όπως το τρίποντο της ισοφάρισης από τον Φώτογλου για το 59-59, το καλάθι του Δαλαγκόζη για το 61-59 και κάποια λάθη... όπως η ασυνεννοησία του Δάλα με τον Γιάννη... για να λήξει το ματς! Αντ’ αυτού ο Κατσαρές ισοφάρισε με βολές και ο Γεωργιανός αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή! Τελικό σκορ 61-61 και παράταση.
Στην 5λεπτη παράταση οι Ίκαροι προηγήθηκαν 65-62, 67-64 και 69-67 με καλάθι του Γιάννη... και φάουλ που δεν δόθηκε ποτέ! Η Λαμία τα έβαλε όλα από το τρίποντο, αφού ο -όνομα και πράμα- Ολύμπιος ευστόχησε σε τρία τρίποντα με... «ολύμπια» ψυχραιμία και ο Τεπετίδης έβαλε την χαριστική βολή για το 76-72!
Το 4-7 αδικεί κατάφορα τους Ικάρους αλλά ταυτόχρονα τους πεισμώνει για την συνέχεια! Μια νίκη και όλα θα αλλάξουν μονολογούσαν άπαντες σε αποδυτήρια και κερκίδα αλλά η επόμενη μέρα... μεταφέρεται στην επόμενη χρονιά και το ματς με την Βέροια!