ΓΣ ΣΕΡΡΩΝ -ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ 77-64, ΚΡΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ... ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ!

Μαϊ 27, 2019
Μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στα Play off του Πρωταθλήματος ο Πανσερραϊκός Κρι Κρι πραγματοποίησε τη χειρότερη φετινή αγωνιστική του εμφάνιση στο τοπικό ντέρμπι με τον συμπολίτη Γ.Σ.Σ. και δίκαια υπέστη την πρώτη του ήττα. Ωστόσο,  λόγω της ευρείας νίκης του στον πρώτο γύρο με +21 πόντους διαφορά, αρκεί μια εντός έδρας νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης την τελευταία αγωνιστική για να επιστρέψει στις Εθνικές Κατηγορίες!
Αγωνιστικά, οι «ταύροι» που μπήκαν ορμητικά στο παρκέ προηγήθηκαν στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης με σκορ 10-0!  Παρότι τα «λιοντάρια» ισορρόπησαν γρήγορα την κατάσταση (10-7 στο 4’),  η εναρκτήρια περίοδος έληξε με 23-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου και οι γηπεδούχοι βρίσκοντας ανοργάνωτη την άμυνα των φιλοξενούμενων πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με διαφορά +14 πόντων (44-30).
Κι ενώ στην αρχή της επανάληψης όλοι περίμεναν την αντίδραση και την επαναφορά των «κόκκινων», οι καλαθοσφαιριστές του Γυμναστικού ήταν αυτοί που ξεκίνησαν  ψυχωμένα τον αγώνα εκτινάσσοντας τρεις φορές τη διαφορά στους 21 πόντους  (54-33 στο 23’, 61-40 στο  25:30’ και 63-42 στο 28’), ισοφαρίζοντας αυτή που είχαν χάσει στο ματς του πρώτου γύρου της τελικής φάσης. Τα «λιοντάρια» όμως απάντησαν γρήγορα και με 0-7 σερί έκλεισαν την περίοδο στο -14 (63-49).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Σερρών ξέμεινε από δυνάμεις, αλλά ο Πανσερραϊκός παρότι μείωσε στους 11 πόντους τη διαφορά 65-54 (34’), δεν κατάφερε κάτι περισσότερο μέχρι το πέρας της αναμέτρησης και αρκέστηκε να προστατεύσει το πολύτιμο πλεονέκτημά του.

Ο κόουτς του Πανσερραϊκού Κρι Κρι Φώτης Κοκολιός δήλωσε προβληματισμένος από την απόδοση της ομάδας του: «Δεν μας πήγε καθόλου το σημερινό παιχνίδι, ούτε στην επίθεση που ήμασταν άστοχοι στα περιφερειακά σουτ, ούτε στην άμυνα που δεχτήκαμε καλάθια από αντίπαλους παίχτες που στους προηγούμενους μεταξύ μας αγώνες ήταν άστοχοι. Ο Γυμναστικός έπαιξε σκληρά στην άμυνα, στο όριο του φάουλ και πάνω από αυτό. Αναμένουμε πλέον τον τελευταίο αγώνα της σειράς με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην έδρα μας και θα τα δώσουμε όλα για να πάρουμε τη νίκη και την άνοδο».
Διαιτητές: Μπήτης – Ξενικάκης
Δεκάλεπτα: 23-16, 21-14, 19-19, 14-15 (τελικό 77-64)
Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 (Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 20 (4), Λαδιάς, Σκαλιστής 6 (2), Ντίκογλου 8, Χατζής 11, Ντινούδης, Ασημάκης 21 (3), Καρακώστας, Γιαβρόπουλος 3, Ιωαννίδης 8.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Γεωργιανός 3, Ιωσηφίδης 4, Παρχαρίδης 6 (2), Πεχλιβάνης 20 (2), Σταματόπουλος, Συμεωνίδης 11, Τράκας 14 (1), Τσανάκας 6 (2), Χατζηστεφάνου, Χορτομάρης.
Αξιοσημείωτα από την αναμέτρηση
1. Ο εκνευρισμός των «κόκκινων» σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αποτυπώθηκε στο χαμηλό ποσοστό ευστοχίας στις βολές (συνολικά απώλεσαν  15).
2. Δίκαιη η διαιτησία των κ. κ. Μπήτη και Ξενικάκη, τους οποίους ο Πανσερραϊκός Κρι Κρι συγχαίρει όχι μόνο για τη διαχείριση του αγώνα, αλλά και για την άψογη συμπεριφορά τους.
3. Το καθοριστικότερο παιχνίδι της τελευταίας διετίας θα δώσουν το ερχόμενο Σάββατο τα «λιοντάρια», αφού σε περίπτωση νίκης επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης η ομάδα όχι μόνο στέφεται πρωταθλήτρια και επιτυγχάνει την άνοδο στη Γ’ Εθνική μετά από μια 10ετία,  αλλά, ταυτόχρονα, κατακτά και το Double για πρώτη φορά στην ιστορία της!