Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Τρίτη, 22 Νοέμβριος 2011

panserraikos_goal
Του Οδυσσέα Δαρνάκα.
 Για ένα βατό «επεισόδιο» στο σήριαλ του Κυπέλλου Ελλάδας ετοιμάστηκε να συμμετάσχει ο Πανσερραϊκός, θρίλερ του βγήκε όμως τελικά το ματς ενάντια στον Οικονόμο Τσαριτσάνης (σ.σ. ομάδα του 2ου ομίλου της Football League 2), μιας και κατάφερε να πάρει τη νίκη – πρόκριση επικρατώντας στα πέναλτι με 4-5, ενώ προηγουμένως η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε λήξει με ισοπαλία, 1-1, σ’ ένα ματς που διήρκησε τρεις ώρες!
(ΦΩΤΟ του αγώνα ΕΔΩ)
Ο προπονητής των «κόκκινων λιονταριών», Παύλος Δημητρίου, επέλεξε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν αγωνιστικά λεπτά στα δύο πρώτα επίσημα παιχνίδια. Έτσι, για πρώτη φετινή φορά στη βασική ενδεκάδα μετείχαν ο τερματοφύλακας Κολίτσι, ο Γκούρτσας και ο Κυριακίδης, ενώ οι Ντιόγκο, Βουτσιάς και Μουσικάκης, αγωνίστηκαν σε ολόκληρο 90λεπτο, αφού μέχρι στιγμής είχαν ορισμένα λεπτά, περνώντας ως αλλαγή, είτε στο ματς με τον Εθνικό Αστέρα, είτε στον αγώνα με την Αν. Επανωμής.
Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με τους γηπεδούχους, μάλιστα, να αιφνιδιάζουν τους Σερραίους και με γκολ του Μπλέντι – οποίος κρέμασε με ψηλοκρεμαστό πλασέ τον Κολίτσι – στο 18’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Η αντίδραση του Πανσερραϊκού ήταν άμεση και στο 22’ ήρθε η ισοφάριση, όταν ο Φλώρος ανέτρεψε τον Βουτσιά, που έκανε πολύ όμορφη ατομική προσπάθεια, με τον Γκούρτσα να μην λαθεύει από την άσπρη βούλα του πέναλτι, νικώντας τον Μπαχτσιβάνο. Μετά την ισοφάριση το παιχνίδι έγινε πολύ δυνατό, με τα δυνατά μαρκαρίσματα να κυριαρχούν και το ματς να μην μπορεί να βρει ρυθμό, κάτι που κράτησε μέχρι την ανάπαυλα.
Το β’ μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές από τις δύο ομάδες, με την πρώτη φάση να ανήκει και πάλι στον Πανσερραϊκό, όταν στο 50’ το δυνατό σουτ του Βουτσιά έδιωξε με υπερένταση ο Μπαχτσιβάνος. Το παιχνίδι συνέχιζε να βρίσκεται στη δύναμη, με τον προπονητή του Πανσερραϊκού, Παύλο Δημητρίου να πραγματοποιεί και τις τρεις αλλαγές σε διάστημα δώδεκα λεπτών, προσπαθώντας να οριστικοποιήσει τη νίκη πρόκριση, χωρίς να χρειαστεί η παράταση. Έτσι, στο ματς πέρασαν οι Στεφανίδης, Σοάρες και Γκόμεζ, χωρίς ωστόσο ο στόχος να κατακτηθεί, μιας και πέραν μιας φάσης στο 84’ - όταν έπειτα από χτύπημα κόρνερ του Ανάκογλου, ο Μπαλής έδιωξε πάνω στη γραμμή, με τον Σαλαμαστράκη να παίρνει το «ριμπάουντ» όμως να σουτάρει άουτ – η ομάδα των Σερρών δεν επέδειξε κάτι αξιολογότερο.
Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η Τσαριτσάνη μπήκε πιο δυνατά και μάλιστα είχε δύο καλές στιγμές στο 94’ με το σουτ του Καράμπελα που μπλόκαρε ο Κολίτσι και στο 96’ όταν η κεφαλιά του Φλώρου από καλό σημείο πέρασε άουτ, ενώ ο Πανσερραϊκός είχε καλή στιγμή στο 105’ με τον Μιλένκοβιτς να εκτελεί φάουλ, τον Ανάκογλου να μπαίνει στην πορεία της μπάλας με προβολή, όμως ο αμυντικός Μπανούδης απομάκρυνε την μπάλα ενώ αυτή κατευθυνόταν στα δίχτυα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημίχρονου της παράτασης, ενώ στο β’ μέρος η μεγαλύτερη φάση έγινε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, όταν έπειτα από φάουλ του Καραγιάννη, ο Φλώρος σκόραρε με κεφαλιά και τον διαιτητή να ακυρώνει το γκολ, έπειτα από υπόδειξη του επόπτη, για επιθετικό φάουλ σε αμυντικό του Πανσερραϊκού.
Μοιραία οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη ρώσικη ρουλέτα της διαδικασίας των πέναλτι όπου:
1ο πέναλτι από Τσαριτσάνη: Ο Μπανούσης νικά τον Κολίτσι, κάνοντας το 2-1.
1ο πέναλτι από Πανσερραϊκό: Ο Μιλένκοβιτς ευστοχεί, 2-2.
2ο πέναλτι για Τσαριτσάνη: Ο Οικονόμου δεν λαθεύει, 3-2.
2ο πέναλτι για Πανσερραϊκό: Ο Γκόμεζ ευστοχεί από τα έντεκα βήματα, 3-3.
3ο πέναλτι Τσαριτσάνης: Ο Φλώρος δεν καταφέρνει να νικήσει τον Κολίτσι, που αποκρούει την μπάλα!!!
3ο πέναλτι Πανσερραϊκού: Ο Σοάρες είναι εύστοχος, δίνοντας το πολυπόθητο προβάδισμα στους Σερραίους, 3-4.
4ο πέναλτι Τσαριτσάνης: Ο Καράμπελας ευστοχεί, κάνοντας το 4-4.
4ο πέναλτι Πανσερραϊκού: Ο Ντιόγκο νικά τον Μπαχτσιβάνο, δίνοντας τη νίκη – πρόκριση στους Σερραίους, που ακόμη και έτσι πέρασαν στην επόμενη φάση.
Με λάθη, κυρίως στον πειθαρχικό έλεγχο, η διαιτησία του Ζούγρα (Κοζάνης), ο οποίος «κιτρίνισε» τους Μιλένκοβιτς, Τριανταφύλλου Δ., Γκόμεζ, Μουσικάκη και Πούτα.
Οικονόμος Τσαριτσάνης (Γ. Καλτέκης): Μπαχτσιβάνος, Καραγιάννης, Πούτας (118’ Πρικάκης), Φλώρος, Οικονόμου, Νικούλης, Μπλέντι, Κέρης (65’ Γασπαράτος – 105’ Κουλτσιάκης), Μπανούσης, Μπαλής, Καράμπελας.
Πανσερραϊκός (Π. Δημητρίου): Κολίτσι, Μιλένκοβιτς, Τριανταφύλλου Δ., Ντιόγκο, Τριανταφύλλου Κ. (74’ Σοάρες), Σαλαμαστράκης, Βουτσιάς, Γκούρτσας (72’ Στεφανίδης), Κυριακίδης (83’ Γκόμεζ), Ανάκογλου, Μουσικάκης.

Κατηγορία B' ΕΘΝΙΚΗ
VETROP - ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΤΣΗΣ -  ΕΜΠΟΡΙΟ (ΕΙΔΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ) - Τηλ.: 23210 80033 - Οδός Σερρών - Θεσσαλονίκης (6o χλμ)
ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ STUDIO - Τηλ.: 694 806 9001
STUDIO FOTO KLIK

Error: No articles to display

O2  ARENA sports cafe - Γρ. Ρακιτζή 57, Σέρρες - τηλ.: 23210 65676, Υπεύθυνος: Νίκος Λάππας τηλ.: 6936145444
BP Πετρέλαιο Θέρμανσης: Μανάφης Κωνσταντίνος, 2o χλμ Σερρών-Θεσσαλονίκης, τηλ: 23210 39358

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΕΠΣΣ… ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ… ΚΑΙ VIDEO…

« Οκτώβριος 2019 »
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ ΕΠΣΣ… ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΣΕΡΡΑΙΟΥΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ… ΤΕΤ 11/9 – 19:30