Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Σάββατο, 30 Μάρτιος 2013
AMMOYDIA_PANHGYRIA_300313
(Τρελλά πανηγύρια στον πάγκο του Ηρακλή Αμμουδιάς μετά το σημερινό 3-0, στον πρώτο αγώνα, επί του Δραβίσκου και στην ένθετη φωτο, οι πρωταγωνιστές Σαλαμάνοφ και Κολοκοτρώνης)
 Άλμα έκανε με την πρώτη για την πρόκριση στα ημιτελικά, ο Ηρακλής  Αμμουδιάς, με την εντυπωσιακή νίκη που πέτυχε επί της Ασπίδας Δραβίσκου, με 3-0, στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Σε ένα αγώνα που δεν προμήνυε με τίποτα την εξέλιξή του τελευταίου δεκαλέπτου.
Απόλυτη ικανοποίηση επικρατούσε στις τάξεις των γηπεδούχων για την μεγάλη νίκη, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να καταλάβουν πως από την μια στιγμή στην άλλη βρέθηκαν στο καναβάτσο με τρεις ροπαλιές.
ΦΩΤΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
Το παιχνίδι ξεκίνησε αναγνωριστικά και από τις δυο ομάδες όμως μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που φάνηκε να πατούν καλύτερα στο γήπεδο. Μάλιστα στο 11ο  λεπτό ο Ζαχαριάδης εκτέλεσε φάουλ πέντε μέτρα έξω από την περιοχή, για να αποκρούσει εντυπωσιακά στο δεξί του γάμα ο Πετρίδης σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
Οι γηπεδούχοι, με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και στο 20ο λεπτό φώναξαν παρόν, όταν ο Σαλαμάνοφ από αριστερά έκανε σέντρα, αλλά ο Κολοκοτρώνης στη μικρή περιοχή δεν έκανε καλό κοντρόλ και έχασε μοναδική ευκαιρία.
Μέτριο το παιχνίδι πάντως χωρίς ρυθμό και φάσεις στο πρώτο ημίωρο, ενώ η αναγκαστική αλλαγή του Δημητρανόπουλου στο 28΄ με τον Γιουρούποφ και οι εσωτερικές αλλαγές στην διάταξη των γηπεδούχων πήραν κάποιο χρόνο ώσπου να λειτουργήσουν. Παρ΄ όλα αυτά στο 35΄η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στην ομάδα του Δραβίσκου, που παρ’  ολίγο να της στοιχίσει, όταν Βουβούκης  Γ. αποκρούει με δυνατό σουτ, η μπάλα βρίσκει όμως στο πρόσωπο του Γριβέλη, παίρνει κατεύθυνση προς την εστία του αδερφού του, αλλά τελικά καταλήγει λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι και οι φιλοξενούμενοι αποφεύγουν το αυτογκόλ και το έμφραγμα. Ο Γριβέλλης  όμως δυο λεπτά αργότερα αντικαταστάθηκε από τον Πετρίδη, αφού δεν μπορούσε να συνεχίσει. Στο 38΄ ο Σαλαμάνοφ έβγαλε κοντινή σέντρα από δεξιά ο Παναγιωτίδης προσπάθησε να πλασάρει από την μικρή περιοχή,  όμως οι αμυντικοί απέκρουσα.
Την πιο καλή ευκαιρία έχασαν στο 45΄ οι γηπεδούχοι, όταν ο Καρφαρίδας ελίχθηκε ωραία από αριστερά, έβγαλε την σέντρα, ο Παναγιωτίδης σηκώθηκε ψηλά, έπιασε γυριστή κεφαλιά από το πέναλτι, όμως ο Βουβούκης Ρ. και πάλι φώναξε παρόν μπλοκάροντας την μπάλα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σαλαμάνοφ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του κυρίως στο δημιουργικό κομμάτι, απελευθερωμένος, από αμυντικά καθήκοντα στον χώρο του κέντρου, αφού από το 28΄ ο Σαχπαζίδης μετακινήθηκε στο χώρο του κέντρου και μαζί με τον Καρφαρίδα έκαναν ένα δίδυμο απροσπέλαστο και σε συνδυασμό  με την είσοδο του Δημητρόφ που είχε πολλά κέφια και πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση, άλλαξαν την εικόνα του αγώνα και ο Ηρακλής φάνηκε να παίρνει το ρόπαλο στο χέρι του.
Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κατακόρυφα, η μπάλα στο πρώτο πεντάλεπτο πήγαινε πάνω κάτω όσο μπόρεσαν και οι φιλοξενούμενοι να παρακολουθήσουν αυτό το ρυθμό, γιατί σιγά σιγά υποχώρησαν και το παιχνίδι έγινε ένας μονόλογος των γηπεδούχων.
Στο 48΄πολύ καλή εναλλαγή της μπάλας Σαλαμάνοφ-Δημητρόφ, ο τελευταίος στο σημείο του πέναλτι κάνει το κοντρόλ παραπάνω και ο Βουβούκης Γ. αποκρούει αποσοβώντας έναν σοβαρό κίνδυνο. Δυο λεπτά αργότερα και πάλι ο Σαλαμάνοφ πρωταγωνιστής εκτελεί φάουλ από αριστερά, πιο ψηλά απ’ όλους ο  Στεργιάδης πιάνει κεφαλιά που αποκρούει ο Βουβούκης Ρ. Ο Σαλαμάνοφ κάνοντας ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια στον Ηρακλή Αμμουδιάς συνεχίζει να δημιουργεί, αυτή την φορά στρώνει στον Σαχπαζίδη που στο 54΄ σουτάρει δυνατά και συρτά από το ύψος της περιοχής λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
Φτάσαμε στο 62΄ το παιχνίδι πλέον παίζεται στο μισό γήπεδο, ο Κολοκοτρώνης από δεξιά ελίσσεται, σεντράρει πολύ ωραία, ακόμη πιο ωραία η γυριστή κεφαλιά που πιάνει ο Κωτούλιας, από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα όμως δεν του κάνει το χατίρι γλείφει στην κυριολεξία το δεξί κάθετο δοκάρι του Βουβούκη Ρ. και το αχ των φιλάθλων αντηχεί στο αγωνιστικό χώρο. Το επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίζεται και στο 64΄ ο Σαλαμάνοφ και πάλι πρωταγωνιστής, βγάζει σέντρα από δεξιά στο πρώτο δοκάρι, ο Δημητρόφ διεκδικεί την μπάλα, όμως ο  Βουβούκης Γ. προλαβαίνει να αποκρούσει.
Στο 69΄ όμως, στην μοναδική τους ως τότε επίθεση, θα μπορούσαν οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν και να προκαλέσουν σωρεία εγκεφαλικών και εμφραγμάτων στους φιλάθλους των γηπεδούχων, όταν ο Ζαχαριάδης έφυγε στην αντεπίθεση από δεξιά, εκπληκτική σέντρα στον Μουταφτσή, ο οποίος σηκώθηκε έπιασε καρφωτή κεφαλιά, όμως αυτή έσκασε στην γη και στην συνέχεια ήταν εύκολη λεία για τον Πετρίδη που την μπλόκαρε.
Η μπάλα και πάλι στο μισό τω φιλοξενούμενων και ο Δημητρόφ από αριστερά στο 73΄ κάνει μια πολύ ωραία προσπάθεια, αδειάζει δυο αντιπάλους του, βγαίνει μόνος με τον τερματοφύλακα, αλλά το σουτ που επιχειρεί δεν είναι ανάλογο της αρχικής τους ενέργειας και καταλήγει άουτ.
Ο Στεργιάδης πρωταγωνιστής στην επόμενη φάση, ο οποίος σημειωτέον από το 65΄ περίπου  είχε περάσει μπροστά και έπαιζε ως δεύτερο σέντερ φορ. Ήταν το 77ο  λεπτό όταν ο Σαλαμάνοφ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, άστοχη έξοδος του Βουβούκη Ρ. ο Στεργιάδης πιάνει την κεφαλιά και σε κενή εστία στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
Ο Κολοκοτρώνης στο 79΄ πιάνει ωραίο σουτ αλλά πολύ εντυπωσιακά ο Βουβούκης Ρ. αποκρούει στην αριστερή του γωνία.
Στο 83΄ ο Κολοκοτρώνης λυτρώνει τους γηπεδούχους όταν με πολύ ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά πιάνει μονοκόμματο σουτ που δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Βουβούκη Ρ. Ήταν μια φάση διαρκείας που προήλθε από σέντρα του Καρφαρίδα, προσπάθεια για κεφαλιά του Δημητρόφ, σουτ όμως του Σαλαμάνοφ, η μπάλα στο δοκάρι και στην επιστροφή της στον αγωνιστικό χώρο, στρώνεται στον Κολοκοτρώνη που την στέλνει στα δίχτυα γράφοντας το 1-0, ένα γκολ που πανηγυρίζεται έξαλλα τόσο στον αγωνιστικό χώρο, όσο και στην κερκίδα.
Όμως οι μεγάλες συγκινήσεις στο παιχνίδι δεν είχαν ακόμη αρχίσει και με τις δυο αλλαγές που κάνει στο επόμενο λεπτό ο Κεχριμπάρης επιχειρεί την μεγάλη αντεπίθεση που θα του φέρει την ισοφάριση. Όλοι οι φιλοξενούμενοι είναι στην επίθεση, οι γηπεδούχοι αμύνονται.
GATOYLAS_300313_EYKAIRIA
(Ο Χρήστος Γατούλας εξ επαφής χάνει την ευκαιρία να ισοφαρήσει, από αυτές που λέμε ότι δεν χάνονται...)
Στο 87΄ οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν κόρνερ, το εκτελεί, ο Δρόντζας από αριστερά, αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και ο Γατούλας που εν τω μεταξύ είχε προωθηθεί, από το ύψος της μικρής περιοχής, στέλνει την μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και τις καρδιές των φιλάθλων των γηπεδούχων στην θέση τους,  χάνοντας ένα γκολ από αυτά που λέμε ότι δεν χάνονται.
Η απελπισία των φιλοξενούμενων ήταν τόσο μεγάλη που τους στοίχισε κατά πάσα πιθανότητα τα δυο γκολ που σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα, Αυτό φάνηκε και στη φάση του 89΄ όταν στην αντεπίθεση ο Κολοκοτρώνης με τον Δημητρόφ συνδυάστηκαν άψογα, όμως ο Στεφανόπουλος την τελευταία στιγμή κόβει την μπάλα πριν φτάσει στον αμαρκάριστο Κωτούλια.
SALAMANOF_GOAL_300313
Στο 92΄ ο Σαλαμάνοφ έκανε ένα σλάλομ από αριστερά μπήκε στην περιοχή και κεραυνοβόλησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Βουβούκη Ρ. γράφοντας το 2-0.
Με την σέντρα και πριν ακόμη κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στην κερκίδα αλλά και τον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι κλέβουν την  μπάλα και ο Κολοκοτρώνης που βρίσκει χώρο από αριστερά ελίσσεται πιάνει ένα κεραυνό που καρφώνει την μπάλα στα δίχτυα του Βουβούκη Ρ. το πανηγυρίζει έξαλλα ενώ οι φίλαθλοι στην κερκίδα παραληρούν με την μεγάλη νίκη που πετυχαίνει η ομάδα τους κια το εντυπωσιακό 3-0.
Πολύ καλή η διαιτησία των Φωτιάδη, Γκαϊνταζτή, Καμπούρη.
ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΣΕ ΛΙΓΟ
ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΜΟΥΔΙΑΣ(Παύλος Δημητρίου): Πετρίδης, Σαχπαζίδης, Στεργιάδης, Χατζηγκάεφ, Γκάλιος Χρ.(79΄ Γκάλιος Ν.), Κωτούλιας, Παναγιωτίδης(46΄ Δημητρόφ), Καρφαρίδας, Δημητρανόπουλος(28΄ λ.τ. Γιουρούκοφ), Σαλαμάνοφ, Κολοκοτρώνης,
ΑΣΠΙΣ ΔΡΑΒΙΣΚΟΥ(Γιώργος Κεχριμπάρης): Βουβούκης Ραφ., Παπαδόπουλος(84΄ Τάττος), Γατούλας, Βουβούκης Γιώργ., Στεφανόπουλος Εμ., Ράμναλης(84΄ Σκέντερι), Γριβέλης(37΄ Πετρίδης), Κεχριμπάρης, Ζαχαριάδης, Δρόντζας, Μουταφτσής.
Κατηγορία ΕΠΣΣ
EPSS090912_100
Τα φαβορί κέρδισαν και στους τρεις ομίλους της Β΄ Κατηγορίας με αποτέλεσμα να μην έχουμε ανακατατάξεις στις θέσεις της πεντάδας, μιας και οι πρωτιές έχουν κλείσει από το Δασοχώρι, Καλά Δένδρα και Παραλίμνιο.
Νίκη γοήτρου για το Ακριτοχώρι(Α΄ όμιλος) στο ντέρμπι με το Δασοχώρι με το εντυπωσιακό 4-0, που όμως δεν επηρεάζει την βαθμολογία, αφού το Δασοχώρι είναι πολύ μπροστά(9 βαθμ). Το Νέο Πετρίτσι πέρασε νικηφόρα(3-1) από την Καστανούσα, ενώ ισόπαλο αναδείχθηκε το Χαροπό(2-2) με το Άγκιστρο στο ντέρμπι της Σιντικής.
Στον Β΄ όμιλο ο Παμβλαχιακός κέρδισε τελικά με 2-1 τη μαχητική Νίκη Αμπέλων, ενώ ο Λευκώνας πέρασε νικηφόρα με 2-0 από το Δημητρίτσι που εντυπωσίαζε τελευταία, μεγάλη όμως νίκη πέτυχε και η Ορεινή επί της Πανσερραϊκής με 4-0. Τέλος το Γεφυρούδι πήρε  ξεκούραστα το τρίποντο αφού το πρόγραμμα το έφερε κόντρα στον ΠΑΟΚ Ηράκλειας που τα παράτησε
Στον Γ΄ όμιλο το Παραλίμνιο μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου την περασμένη Τετάρτη συνέχισε το βιολί του στο πρωτάθλημα πετυχαίνοντας μια άνετη νίκη με 3-0 στο ντέρμπι με το Ροδολίβος. Μεγάλη νίκη πέτυχε  ο ΠΑΟΚ Τραγήλου που κέρδισε με 5-0 το Βαλτοτόπι και πλησίασε στην πεντάδα δείχνοντας διάθεση να το παλέψει ως το τέλος για όποιες πιθανότητες του αναλογούν για είσοδο στην πεντάδα.
Στην Γ΄ κατηγορία Προβατάς και Κεσσάνη από τον Α΄ όμιλο και Κωνσταντινάτο και Ηρακλής Σερρών από τον Β΄ όμιλο, πανηγυρίζουν τυπικά και ουσιαστικά την άνοδό τους στη Β΄ κατηγορία.
THEODORIDIS_XEIMARROY
Ο Γιάννης Θεοδωρίδης (στο μέσον) ήταν αυτός που πέτυχε το χρυσό γκολ του Χειμάρρου στη νίκη επί της Πεπονιάς.
Το πρώτο βήμα έκανε ο Ηρακλής Χειμάρρου που κέρδισε με 1-0 τον Αστέρα Πεπονιάς στο πρώτο παιχνίδι της Α΄ φάσης των Play Off χάρις σε ένας γκολ που πέτυχε ο Γιάννης Θεοδωρίδης.
Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, ενώ το εύπλαστο 1-0 κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των πολλών φιλάθλων(περίπου 450) που βρέθηκαν στο γήπεδο του Χειμάρρου, μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Δαουλτζή.
Στα αγωνιστικά οι 22 ποδοσφαιριστές είχαν να αντιμετωπίσουν έναν κοινό αντίπαλο, τον κάκιστο αγωνιστικό χώρο του γηπέδου, που οι πολλές βροχές τον είχαν κάνει ακατάλληλο για ποιοτικό ποδόσφαιρο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα με την συμπλήρωση του εικοσάλεπτου ευτύχησαν να πετύχουν και το γκολ, όταν από φάουλ του Μαυρομάτη ο Τσακιρίδης απέκρουσε, αλλά ο Θεοδωρίδης που καραδοκούσε πήρε το ριμπάουντ και με σουτ έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν  διάθεση αντίδρασης, όμως οι παίκτες του Μπάμπη Χρυσοστομίδη, έχοντας και το ψυχολογικό αβαντάζ συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι δημιούργησαν μάλιστα και μια δυο ευκαιρίες που αν τις εκμεταλλευόντουσαν θα μπορούσαν να κλειδώσουν τη νίκη και να την κάνουν πιο άνετη. Όμως τίποτα δεν άλλαξε και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το εύπλαστο 1-0.
Οι φωνές του Λεωνίδα Μεταλλίδη στην ανάπαυλα αφύπνισαν τους παίκτες του Αστέρα Πεπονιάς που μπήκαν αναγεννημένοι στο δεύτερο ημίχρονο. Πήραν τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, που μόνο εύκολη υπόθεση όμως δεν αποδείχθηκε, αφού οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Κουρτίδη και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα τους και ιδιαίτερα δύσκολες καταστάσεις. Όμως οι κεφαλιές του Πώπτσιου και του Σταυράκογλου στο 63΄ και στο 82΄ αντίστοιχα, ανησύχησαν όχι μόνο τον πάγκο των γηπεδούχων αλλά και την πλειοψηφία των φιλάθλων που ήταν στο γήπεδο.
Οι γηπεδούχοι από την μεριά τους προσπάθησαν στις αντεπιθέσεις κι αυτοί να χτυπήσουν αλλά δεν τα κατάφεραν, έτσι το γκολ του Θεοδωρίδη ήταν αρκετό για την πολύτιμη νίκη και το 1-0 στη σειρά αυτή των αγώνων.
Η ομάδα της Πεπονιάς τελείωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές(είχαν πραγματοποιηθεί οι 3 αλλαγές), αφού ο Πώπτσιος Περικλής σε μια μονομαχία του με τον Κυριάκο Μαυρομμάτη τραυματίστηκε και αποχώρησε με σχίσιμο στο φρύδι. Στο Νοσοκομείο Σερρών όπου διακομίσθηκε του έγιναν 8 ράμματα.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΕΙΜΑΡΡΟΥ(Μπάμπης Χρυσοστομίδης): Κουρτίδης, Καλαϊτζίδης, Καραγιαννίδης, Τσίκος, Αμαραντίδης(80΄ Βασιλειάδης Κ. Κυρ.),  Βασιλειάδης Στάθ. (65΄ Βασιλειάδης Α. Κυρ.), Βασιλειάδης Θεοχ. (85΄ Βασιλειάδης Γιάν.), Μαυρομμάτης, Σαββίδης, Θεοδωρίδης, Μουτίδης
ΑΣΤΗΡ ΠΕΠΟΝΙΑΣ(Λεωνίδας Μεταλλίδης): Τσακιρίδης, Αρβανιτίδης, Γκούτας(73΄ Καπλανίδης), Τσιμπερόπουλος, Τσιγκράκης, Ατέσογλου,  Σταυράκογλου, Ρούμπος(60΄ Γεμενετζής), Γαρούφας,  Πώπτσιος Κτίστου (68΄ Ασημώνης)
SIDIROKASTRO_1998
(Το 1998 ο Εθνικός Σιδηροκάστρου αναδείχθηκε Πρωταθλητής ύστερα από την διεξαγωγή δυο τελικών, εις βάρος του Οδυσσέα Αναγέννησης. Ήταν και η μοναδική φορά στην ιστορία του θεσμού που διεξήχθη διπλός τελικός)
 Υπάρχουν φαβορί στο αγώνες των Play Off που διεξάγει η ΕΠΣ Σερρών για την ανάδειξη του Πρωταθλητή.
Πολλοί θα απαντήσουν ασφαλώς και υπάρχουν. Και σίγουρα είναι οι πρώτοι στην βαθμολογία της κανονικής περιόδου και άντε να πούμε και οι δεύτεροι που
Επικρατούν όμως τα φαβορί;
Ανακηρύσσονται Πρωταθλητές οι πρώτοι των ομίλων;
Η απάντηση δύσκολη, αφού αυτό μα λένε η οι αριθμοί.
Το Serresgoal  έψαξε, βρήκε μελέτησε και σας παρουσιάζει με την γλώσσα των αριθμών τους Πρωταθλητές της τελευταίας εικοσαετίας που αναδείχθηκαν μέσα από την διαδικασία των μπαράζ.
Μια διαδικασία που σίγουρα κρύβει πολλές εκπλήξεις και ανατροπές και προσφέρει θέαμα και μάλιστα υψηλού επιπέδου.
Πιο συγκεκριμένα από το 1994 συνέβη μόνο 5 φορές, οι 2 πρώτοι των  ομίλων να βρεθούν στον τελικό:
1994, ΣΚΟΥΤΑΡΙ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 2-0
1999, ΗΡΑΚΛΕΙΑ-ΠΑΝΣΟΥΛΙΑΚΟΣ 1-1 (4-3 πεν)
2001, ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ-ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟ 3-1
2002, ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟ-ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ 3-1
2010, KOIMHΣH-NEA ZIXNH 0-1
Εκτός από τις παραπάνω περιπτώσεις ενδιαφέρον παρουσιάζει και πόσες φορές πήγε έστω ο ένας πρώτος της βαθμολογίας της κανονικής διάρκειας και αν κατέκτησε το τρόπαιο. Το εύρημα εντυπωσιακό, αφού 4 στις 5 φορές ο πρώτος της βαθμολογίας που πήγε σε τελικό κατέκτησε και το τρόπαιο.
1998: ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ
2004: ΒΙΣΑΛΤΙΑΚΟΣ
2006: ΔΡΑΒΙΣΚΟΣ
2011: ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ
Ενώ η μοναδική ομάδα που πήγε ως πρώτη στον τελικό και δεν το κατέκτησε είναι η Μονόβρυση το 2008, όταν ηττήθηκε από την δεύτερη Πανσερραϊκή που συμμετείχε στον ίδιο όμιλο(Β΄).
Συνολικά 10 φορές έγινε τελικός με την παρουσία ομάδων που κατετάγησαν πρώτοι στον όμιλο(5 με δυο και 5 με μία).
Από κει και πέρα 6 φορές, ομάδα που κατετάγη δεύτερη στην κανονική περίοδο κατέκτησε το τρόπαιο:
2000 ΗΡΑΚΛΕΙΑ
2003 ΠΑΝΣΟΥΛΙΑΚΟΣ
2005 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ
2008 ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΗ
2009 ΓΕΦΥΡΟΥΔΙ
2012 ΡΟΔΟΠΟΛΗ
Από την άλλη μία και μοναδική φορά που κατέκτησε 3ος το πρωτάθλημα ήταν το ΧΡΥΣΟ το 2007.
Τέλος άξιο αναφοράς είναι και το γεγονός ότι η Ροδόπολη το 2011, αλλά και η Νιγρίτα το 2012, ενώ είχαν καταταγεί τέταρτες στην κανονική περίοδο, προκρίθηκαν σε τελικό, χωρίς όμως να τον κατακτήσουν.
Αναλυτικά οι βαθμολογίες των ομάδων της πρώτης τετράδας και οι τελικοί έχους ως εξής:
3) 1998-99
15-05-1999 ΗΡΑΚΛΕΙΑ-ΠΑΝΣΟΥΛΙΑΚΟΣ 1-1 (4-3 πεν)