Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Κυριακή, 13 Ιανουαρίου 2019
ΦΩΤΟ: ο Καραμπέκης έδωσε μάχες πέτυχε 13 πόντους δεν ήταν όμως αρκετοί όμως για να φέρουν το ροζ φύλλο αγώνα στους Ικάρους...

Αυτή η ήττα από το Στρατώνι εντός έδρας, βάζει σε μπελάδες τους Ικάρους που έχουν χάσει από τους τρείς ουραγούς της κατηγορίας. Η ομάδα δεν ανταποκρίθηκε στον χαρακτήρα του ματς, τόσο πνευματικά, όσο και αγωνιστικά, κυρίως στην άμυνα, ενώ η απαράδεκτη και προκλητική διαιτησία των Τζίμα-Αγραφιώτη, έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να αναθαρρήσει στα κρίσιμα σημεία και να πάρει ένα κρίσιμο διπλό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτεροι στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν με 6-2 εκμεταλλευόμενοι το άγχος των παικτών του Σίσκου. Οι Κακιούζης και Φώτογλου ξύπνησαν τους Ικάρους και με συνεχόμενα καλάθια έφεραν μπροστά τους γηπεδούχους +1 (7-6). Η αμυντική αδράνεια στοίχισε στους Ικάρους που έδωσε θάρρος στους παίκτες του Μύθου και την δυνατότητα να σκοράρουν εύκολους πόντους με τον Μπουρδάνο μέσα από την ρακέτα με drive. Tο 9-10, έγινε 20-17, με 7 καθοριστικούς πόντους από τον Θολιώτη για να κλείσει έτσι η περίοδος.

Στην Β´ περίοδο η διαιτησία της κυρίας Τζίμα, καθόρισε το ημίχρονο με συνεχόμενες υποδείξεις βημάτων εναντίον των παικτών των Ικάρων ενώ αντίθετα σφύριξαν και οι δυο διαιτητές μόλις 2 φάουλ στο Στρατώνι σε 10´ λεπτά, επίσης, 1 αντιαθλητικό υπέρ του Δασκαλόπουλου και 3 φορές καλάθι και φάουλ σε Μπέγο και Πολυτόπουλο, σε ανύπαρκτες φάσεις, εκνεύρισε, τόσο τους παίκτες των «Κυανοκίτρινων» όσο και τον πάγκο με τους διοικούντες, που είχαν -σωστά- έντονα παράπονα. Με αυτά και με αυτά... το Στρατώνι πήρε διαφορά 11 πόντων για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 33-44.

Στην τρίτη περίοδο οι Ίκαροι αν και δεν μπήκαν με ψυχολογία στο παρκέ, κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά και με εύστοχα σουτ, ύστερα από καλή κυκλοφορία της μπάλας, καλές άμυνες, και ταχύτητα στο μισό γήπεδο, κατέβασαν την διαφορά σιγά-σιγά και το δεκάλεπτο έκλεισε 56-59.

Στην τελευταία περίοδο, ο Καραμπέκης μείωσε στον πόντο με εύστοχο καλάθι μέσα από την ρακέτα σε 58-59 και κάπου εκεί, αντί οι Ίκαροι να ολοκληρώσουν την αντεπίθεση τους... ο ενθουσιασμός παρέσυρε τους γηπεδούχους, που χαλάρωσαν στην άμυνα και επέτρεψαν ένα γρήγορο 5-0 από τον Φλιάτη. Σαν να μην έφταναν τα καλάθια των αντιπάλων, ήρθε ξανά η διαιτησία των Τζίμα-Αγραφιώτη για να «εκτελέσει... άψογα το λειτούργημα της» και να βγάλει εκτός αγώνα, 7 λεπτά πριν το φινάλε, τον Γιάννη Κακιούζη, με αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή... στην ίδια φάση, μάλιστα για 2η φορά στο ματς. Αυτή πρέπει να είναι μια από τις ελάχιστες φορές που ο Αθηναίος σέντερ αποβάλλεται από αγώνα και μάλιστα με αντιαθλητικά φάουλ, ενώ ο ίδιος είναι γνωστός για το ήθος τους. Η παγωμάρα είχε ως συνέπεια ο δείκτης του σκορ να φτάσει και πάλι στο +11 για τους παίκτες του Μύθου (69-58), ενώ η μίνι αντεπίθεση των Καραμπέκη-Γεωργιανού, δεν είχε αντίκρισμα αφού οι υπόλοιποι παίκτες ήταν επιθετικά κατώτεροι των περιστάσεων ενός τέτοιου κρίσιμου αγώνα. Το τελικό 77-67 είναι άδικο για τους Ικάρους, αφού η διαιτησία καθόρισε και το αποτέλεσμα αλλά και την διαφορά.

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ:
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 33-44, 56-59, 67-77
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζίμα-Αγραφιώτης

IΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ(Σίσκος): Γεωργιανός 8(1), Δαλαγκόζης 4, Παπαδόπουλος 5, Καραμπέκης 13, Θολιώτης 11(1), Φώτογλου 13(1), Κακιούζης 8, Κάτος, Κουτσοκώστας, Σιδερίδης 5(1), Δημάδης, Γκούτζιας 5.
ΣΤΡΑΤΩΝΙ(Μύθου): Δοξάκης 2, Μπουρδάνος 20(3), Δημητρακάς, Κολοκοτρώνης (1), Κόκιος, Σιδηροηλίας 5, Φλιάτης 9(1), Χοτζαγιάννης, Μπέγος 14(1), Πολιτόπουλος 8(1), Δασκαλόπουλος 18(1).

16) Μακεδονικός        15

*ΓΣ Φαρσάλων, ΧΑΝΘ, Φίλιππος Βέροιας, Ικαροι Σερρών, Μαχητές Πειραματικό Πεύκων και Ελευθερούπολη έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Κατηγορία ΜΠΑΣΚΕΤ
Δικαιούνταν κάτι παραπάνω στο σημερινό παιχνίδι ο Απόλλων Παραλιμνίου, που έχασε τελικά στο «Ανθή Καραγιάννη» με 1-0 από τη γηπεδούχο Καβάλα. Σε ένα παιχνίδι που το πάλεψε μέχρι την τελευταία στιγμή, αλλά όταν δεν πετυχαίνεις το χωρίς γκολ δεν παίρνεις τίποτα.
Σε παιχνίδι τακτικής και από τους δυο προπονητές, μέτριο σε γενικές γραμμές, στο οποίο οι κλασσικές ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές ήταν λίγες στον αριθμό, κράτησε όμως αμείωτο ενδιαφέρον ων φιλάθλων μέχρι το τελικό σφύριγμα.
Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι πήρε φωτιά στο τελευταίο πεντάλεπτο με καταπληκτικό γκολ του Γιατσβίνοβιτς και δυο καλές φάσεις από μια για την κάθε ομάδα. Πριν το 40` το τέμπο ήταν αργό κάτι που βοηθούσε την τακτική του Απόλλωνα με τον ΑΟΚ έχοντας άκαρπη υπεροχή  να  μην απειλεί αλλά  και οι φιλοξενούμενοι παίζοντας συντηρητικά στο επιθετικό κομμάτι  δεν έφτασαν με αξιώσεις μπροστά στην εστία του Δήμιζα.
Στο  β` μέρος  η πρώτη καλή φάση ήταν για τους φιλοξενούμενους.  Στη συνέχεια λίγες φάσεις. Ο Δημητρίου έβαλε δυο επιθετικούς(Μουτεσίδη, Μπονέρη) ενώ ο Δερμιτζάκης έκανε αλλαγή στη μεσαία γραμμή(Θωμαΐδης στη θέση του Παπαδόπουλου) και τον Τόσκα στη θέση του Γιατσβίνοβιτς με αλλαγή σχήματος από το 75’ και μετά(τρεις κεντρικοί αμυντικοί).
Στο αρχικό σχήμα ο Παύλος Δερμιτζάκης χρησιμοποίησε Μπλιό και Γρηγόρη Παπαδόπουλο στις θέσεις των τιμωρημένων Ζέρη και Γαβριηλίδη. Ο Γεμιστός ξεκίνησε από την αρχή έχοντας ρόλο περισσότερο πλάγια στα αριστερά ενώ στο β` μέρος πήγε πιο κοντά στον Μαρκόπουλο.
Στο 15’ φάουλ Γρηγόρη Παπαδόπουλου δύσκολη απόκρουση του Γουναρίδη.
Στο 23’ ο Ψάλτης προσπαθεί από μακριά με λόμπα να πετύχει με Γουναρίδη έξω από την εστία του αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
Στο 40’ από πάσα Μαρκόπουλου, ο Γιατσβίνοβιτς προχώρησε και με πολύ ωραίο σουτ το 1-0.
Στο 42’ φάουλ του Τριανταφύλλου Κ, κεφαλιά του Β. Καρυοφύλλη λίγο άουτ.
Στο 43’ σουτ του Μαρκόπουλου εντυπωσιακή απόκρουση του Γουναρίδη σε κόρνερ.
Στο 55’ η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Ζυγκερίδης μόνος του το σουτ, αλλά ο Δήμιζας με ωραία απόκρουση κράτησε το μηδέν.
Στο 85’ κεφαλιά του Τόσκα λίγο άουτ από κόρνερ του Μπλιού.
Στο 86’ δεύτερη κίτρινη(κόκκινη) ο Κώστας Τριανταφύλλου.
Στο 92’ φάουλ του Μουτεσίδη η μπάλα βρίσκει αμυντικό και λίγο άουτ.

ΚΑΒΑΛΑ(Π. Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Μπλιός, Λυμπεράκης, Κασμερίδης, Τουμανίδης, Παπαδόπουλος(72’Θωμαΐδης), Γεμιστός(82’ Αδαμάκης), Ψάλτης, Τσούτσης, Γιατσβίνοβιτς(76’ Τόσκας), Μαρκόπουλος(90’ Βαλαβανόπουλος)
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Δ. Τριανταφύλλου, Τάκας, Κουτζαβασίλης, Μερεσιώτης, Κ. Τριανταφύλλου,  Δέντσας (70’ Μπονέρης), Λιάρας(85’ Γκόλιας), Τσαούσης(53’ Μουτεσίδης),  Β.Καρυοφύλλης, Ζυγκερίδης

Πηγή: proininews.gr (Τάσος Πατσίδης)

Κατηγορία Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
Ισοπαλία σοκ για τον Εθνικό Σιδηροκάστρου στην Κομοτηνή, κόντρα στον ΠΑΟ Κοσμίου, στο ντέρμπυ των ουραγών, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, καθώς η ομάδα της Σιντικής προηγήθηκε στο σκορ με 2-0 και κρατούσε αυτό το αποτέλεσμα μέχρι το 74’ λεπτό. Όμως σε κείνο το λεπτό έγινε η φάση που στοίχισε το σπουδαίο τρίποντο, καθώς αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας του Εθνικού και συγχρόνως δόθηκε πέναλτι στους Θρακιώτες, με το οποίο μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι. Οι Σερραίοι διαμαρτύρονται για την συγκεκριμένη φάση κι έχουν πολλά παράπονα από τον Ξανθιώτη διαιτητή Γιαπουτζή, υποστηρίζοντας ότι προηγήθηκε φάουλ του παίκτης της γηπεδούχου ομάδας στον πορτιέρο του Εθνικού. Το ντεμπούτο κάτω από τα γκολπόστ έκανε ο νεαρός Χαραλαμπίδης, στη θέση του αποβληθέντα Δημήτρη Τσιντσάρη.
Οι παίκτες του Σάκης Καρυπίδη μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν στο 33’ να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Γιάννη Τσιντσάρη μετά από κόρνερ του Καραχάλιου
Στο 65’ δυνατό σουτ του Αβράμη η μπάλα στα δίχτυα για το 0-2 και οι «Γαλάζιοι» δείχνουν να κλειδώνουν τη νίκη.
Στο 74’ όμως έχουμε την φάση που γίνεται το 1-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ζάγγουλο.
Οι παίκτες του Εθνικού χάνουν μεγάλη ευκαιρία με τον Γεράκη στο 84’, να πάρουν και πάλι αέρα δυο γκολ, όταν βγήκε τετ α τετ με τον αντίπαλο πορτιέρο αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει. Στο 79΄αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Ξενάκης των γηπεδούχων, ο οποίος στο 52’ με σουτ είχε σημαδέψει το δοκάρι. Όμως αυτό δεν βοήθησε και πολύ τους φιλοξενούμενους, αφού στο 90+3’ ο Καρασιούνας κατάφερε με εκπληκτικό σουτ να ισοφαρίσει. Και πάλι όμως με τον Παρούκα οι Σιδηροκαστρινοί πλησίασαν στο 90+4’ το γκολ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Ο βαθμός της ισοπαλίας δεν αφήνει καμμία από τις δυο ομάδες ικανοποιημένες, αφού παραμένουν πολύ χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και πολύ μκριά από την σωτηρία, Στο -8 οι Σερραίοι και στο -9 οι Θρακιώτες.

ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ(Αϊβάζης): Δεληγιάννης, Νάνος, Τζατζανάς, Πλασταράς, Λεβεντέλης, Ζάγγουλος, Στοΐνοβιτς(65′ Καρασιούνας), Χατζητουλούσης, Ρουμπιές, Κυριακόπουλος, Ξενάκης
ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ(Σ. Καρυπίδης): Δ.Τσιντσάρης, Ι.Τσιντσάρης, Πετρίδης, Τσιατμάς(88′ Σαμαράς Ν.), Σαμαράς Κ., Σπανίδης, Γέρμανλης(74′ Χαραλαμπίδης), Αβράμης(90+7′ Ράτσικας), Καραχάλιος(90′ Παρούκας), Γεράκης, Τσεμπερίδης,

Διαιτητές: Γιαπουτζής, Εμπλιούκ, Κηλικιώτης(Ξάνθης)

Παρακολουθείστε Λεπτός προς Λεπτό την 14η αγωνιστική, του Α' ομίλου της Γ' Εθνικής, που αποτελεί το πρώτο αγωνιστικό τεστ των ομάδων μετά τις παρατεταμένες διακοπές των Χριστουγέννων ελέω και του χιονιά και σίγουρα αναμένεται αυτή η νέα πρεμιέρα με πολύ ενδιαφέρον. Δεδομένο ότι ο αγώνας του Πανσερραϊκού στο Καλαμπάκι μετατέθηκε για την ερχόμενη Τετάρτη 16/1.