Προβολή άρθρων κατά ημερομηνία: Κυριακή, 03 Μάρτιος 2019
Ο Απόλλων Παραλιμνίου πέτυχε τη νίκη που ήθελε κόντρα στην ΑΕ Καλαμπακίου με 3-1 και εκμεταλλευόμενος το στραβοπάτημα του Αετού Ορφανού βρέθηκε για πρώτη φορά φέτος στην 3η θέση, τον αντικειμενικό του στόχο για το φετινό πρωτάθλημα. Μαζί με τη νίκη διέλυσε και τους κακοβουλους ψίθυρους που ακούστηκαν όταν οι Δραμινοί που καίγονταν για το τρίποντο προκειμένου να κρατηθούν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού  προηγήθηκαν στο σκορ.
Ο Απόλλων επανήλθε  στις νίκες αποδίδοντας κατά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο, που αποζημίωσε τους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο  Παραλίμνιου τόσο από τους γηπεδούχους, όσο και από τους Δραμινούς που έκαναν το δρομολόγιο Καλαμπάκι–Παραλίμνιο.
Ο Απόλλων ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας και χάνοντας την πρώτη ευκαιρία στο 13ο λεπτό με τον Τάκα να κάνει την προβολή σε κάθετη πάσα του Μουτεσίδη με την μπάλα να καταλήγει αργά εκτός εστίας του Κελετζή.
Επόμενη ευκαιρία 6 λεπτά αργότερα, ύστερα από κόρνερ του Κ. Τριανταφύλλου ο Σιψής με κεφαλιά στέλνει την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Η πιο μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 35ο λεπτό από δυνατό σουτ του Κ. Τριανταφύλλου λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.
Λίγο πριν το τέλος του Α’ ημιχρόνου ο Μουτεσίδης σε ενέργεια μέσα στην μεγάλη περιοχή κέρδισε έμμεσο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάκας, ο οποίος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
Το δεύτερο ημίχρονο έκρυβε όλες τις συγκινήσεις αφού όλα τα γκολ σημειώθηκαν σε διάστημα 30 λεπτών. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 46ο λεπτό αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Σε αντεπίθεση από τα δεξιά και σε παράλληλη μπαλιά ο Σαββίδης βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα  και να βάλει φωτιά στο παιχνίδι.
Από εκεί και πέρα υπήρξε επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων με αρκετές επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Κελετζή.
Ο Μουτεσίδης έφερε στα ίσα το παιχνίδι, στο 57ο λεπτό, με κοντινή προβολή μετά από σύγχυση στην μικρή περιοχή των φιλοξενούμενων μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κ. Τριανταφύλλου.
Ο Μουτεσίδης απείλησε λίγα λεπτά αργότερα για να διπλασιάσει τα τέρματα του, αλλά η εκπληκτική ομαδική ενέργεια που θα αποτελούσε και το καλύτερο γκολ της αναμέτρησης, σταμάτησε πάνω στον Κελετζή.
Το 2-1 σημειώθηκε στο 64ο λεπτό και πάλι από στατική φάση, με την εκτέλεση φάουλ του Τάκα να καταλήγει στον Μερεσιώτη, ο οποίος με άψογο τελείωμα έβαλε σε θέση οδηγού τον Απόλλωνα.
Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντιαλό, μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Λιάρα από τα δεξιά, με τον επιθετικό του ΑΠόλλωνα να δέχεται την μπ΄σαλα στο σημείο του πέναλτι και με κεφαλιά έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το απόγευμα για τον Απόλλωνα.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Σαββίδης, Δ. Τριανταφύλλου(56’ Ντιαλό), Τάκας, Μερεσιώτης, Δέντσας, Κ. Τριανταφύλλου, Λιάρας, Νικολαΐδης, Σιψής(61’ Ζυγκερίδης), Μουτεσίδης(83’ Τοπάλ), Τσαούσης(77’ Μεταλλίδης)
Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ(Σπ. Φιλίππου): Κελετζής, Κασαπίδης, Θεοδοσιάδης, Κλογκέρι, Μίτρε, Βασιλειάδης, Τζιβανάκης, Στάικος, Σαββίδης, Κωνσταντινίδης, Παυλίδης

Κατηγορία Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ
Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε στην Χρυσούπολη, από τον πρωτοπόρο Νέστο, ο Πανσερραϊκός. Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω των τελευταίων έντονων βροχοπτώσεων.
Η Σερραϊκή ομάδα μπορεί στο Α’ ημίχρονο να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, είχε όμως τις ευκαιρίες με τους Παπαβασιλείου 19’ και Γκούρτσα 37’ για γκολ που δεν εκμεταλλεύτηκε. Οι γηπεδούχοι ποιοι εύστοχοι και αποτελεσματικοί κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 23' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μκρτσιαν, το οποίο κέρδισε ο Παρουτσής από τον Μπάρδα, ενώ στο 39' ο Γκουτσίδης με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερο γκολ του Νέστου.
Στο Β' μέρος δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά την εικόνα αγώνα, με τον Ηλία Εγγονίδη να αναγκάζεται σε δύο αναγκαστικές αλλαγές καθώς είδε ότι δεν μπορούσε να συνεχίσει το ματς ο Γκούρτσας λόγω ενοχλήσεων, όπως και ο Μακούσης.
Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να γίνει απειλητικός κυρίως με μακρινά σουτ του Παπαβασιλείου όμως το τελικό 3-0 σημείωσε ο Μπέλιτς στο 85’ λεπτό.
Στο τέλος του ματς ο προπονητής του Πανσερραϊκού, Ηλίας Εγγονίδης τόνισε πως "το σκορ είναι πλασματικό καθώς θα μπορούσαμε με τις ευκαιρίες που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο να πετύχουμε κάποιο γκολ".
P3035169
ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ(Κ. Κετσιεμενίδης): Αθανασίου, Μαϊδανός, Αρετάς,  Μκρτσιάν, Παπαδόπουλος, Κουντού(87` Γαβριήλ), Ορφανίδης, Παρουτσής(64` Μπέλιτς), Αλ. Μελισσόπουλος, Νικλητσιώτης(79` Ν. Μελισσόπουλος), Γκουτσίδης
P3035168
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Η. Εγγονίδης): Στεφανίδης, Μπάρδας, Αποστολόπουλος, Καστριτσέας, Κεχαγιάς, Μακούσης(46' Παπαδόπουλος), Πέτρου(73' Σαρέγκος), Ζιώγας, Παπαβασιλείου, Γκούρτσας(55' λ.τ. Ζώβληκας), Ομπόσου

Πανηγύρια με ανατροπές σε Κάτω Καμήλα και Σκοτούσσα, που πέτυχαν πολύ σημαντικά διπλά σε Χρυσό και Προβατά αντίστοιχα αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ενώ νίκη πέτυχε και το Άνω Μητρούσι κόντρα στον χείμαρρο. Στην Ανώτερη(Β’ όμιλος) Ροδολίβος και Πρώτη προχώρησαν με νίκες.

AUTO CLUB MOYRATIDHS

ΕΠΙΛΕΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ(20η αγων.)
Στο Χρυσό στο ντέρμπι κορυφής οι Μαυραετοί της Κάτω Καμήλας πέρασαν νικηφόρα με 2-1, κόντρα στην γηπεδούχο ΑΕΧ, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ(72’), καθώς κατάφεραν στο τελευταίο τέταρτο να πετύχουν δυο γκολ. Μια πολύ σημαντική νίκη αφού διεύρυναν τη διαφορά στους 8 πόντους και πηγαίνουν στα Play Off με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Τα γκολ: 72' Μάνος - 74' Ρούμπος, 81' Δίγγας
Έσπασαν καρδιές στον Προβατά καθώς ο Άρης Σκοτούσσας έκανε μια επική ανατροπή κόντρα στην τοπική Ελπίδα, αφού βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ με 2-1 και 3-1 και σκοράροντας 3 γκολ σε 15 λεπτά με τον παίκτη του αγώνα τον Φώτη Μάγκο κέρδισε τελικά με 4-3. Ένα τεράστιο τρίποντο που τον φέρνει στην 5η θέση και σφίγγει σφιχτά στα χέρια του το εισιτήριο συμμετοχής στα Play Off. Από την άλλη το χατ τρικ που πέτυχε ο Θωμάς Χουρουζίδης το πρώτο με την πράσινη φανέλα δεν στάθηκε ικανό να δώσει συνέχεια στις νίκες στην ομάδα του Προβατά. Τα γκολ: 36', 44', 72' Χουρουζίδης - 58' Σπαχής, 78', 89', 90'+ Μάγκος
Στο Άνω Μητρούσι ο Θρακικός πέτυχε μια σπουδαία νίκη με 3-1 επί του Ηρακλή Χειμάρρου στην προσπάθεια που κάνει να μπει με τις καλύτερες προϋποθέσεις στα Play Out. Από την άλλη οι Γαλάζιοι του Χειμάρρου χωρίς νίκη στα τελευταία παιχνίδια υποχώρησαν στην έκτη θέση έχουν όμως ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 3 πόντων από τον 7ο Αστέρα Νεοχωρίου.

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – Β’ ΟΜΙΛΟΣ(21η αγων.)
Μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου έχουμε τον Εθνικό Ροδολίβους στην κορυφή(νίκησε 5-0 τον Ατρόμητο Βαλτοτοπίου), τον Άρη Πρώτης στην δεύτερη θέση(πήρε τεράστιο διπλό με 4-0 στο Άγιο Πνεύμα που υποχώρησε στην 4η θέση), ενώ τρίτη ακολουθεί η Νιγρίτα 2018(κέρδισε με 4-0 τη Δόξα Παλαιοκώμης) κι ενώ οι ομάδες είναι πολύ κοντά οι λογαριασμοί μένουν ανοιχτοί κοντά και όλα θα κριθούν στα Play Off που ακολουθούν.

ΡΟΔΟΛΙΒΟΣ-ΒΑΛΤΟΤΟΠΙ....5-0 (3-0)
Σκόρερ: 04' Στράτης Ευάγγ., 06'(π) Τσακμάκης, 34' Χατζηθεοδωρίδης, 69' Ανδρίκος, 75' Κεχαγιάς
ΚΟΡΜΙΣΤΑ-ΠΣ ΣΕΡΡΕΣ....1-5 (1-2)
Σκόρερ: 44' Καραμβαλάσης - 41' Φράντσεν, 43', 90'+ Στεφάνογλου, 64' Χριστοφορίδης, 74' Καδής
Διαιτητές: Στόλης, Μαυρίδης, Ζαχαριά
Ιατρικό προσωπικό: Δίγκα Στέλλα
ΜΕΣΣΟΛΑΚΚΙΑ-ΝΕΑ ΖΙΧΝΗ....2-4 (0-1)
Σκόρερ: 80' Νένος Χρ., 84' Δρόσος - 13' Δήμου, 48' Σφύρης, 58'(π) Σπυριδόπουλος, 78' Χαραλαμπόπουλος
Διαιτητές: Φραγκάκης, Χατζηαθανασίου, Μπάρμπας
Ιατρικό προσωπικό: Μαλούδης Γεώργιος

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – Β’ ΟΜΙΛΟΣ(17η αγων.)
ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΠΑΠΑΣ-ΜΑΥΡΟΘΑΛΑΣΣΑ....3-0 (1-0)
Σκόρερ: 45'+, 89' Καρακασίδης, 68' Γουραλές Μ.
Διαιτητές: Βακουφτσής, Καπρινιώτης, Τσίκου
Ιατρικό προσωπικό: Στεργιανού Άννα
(Τερπνή)ΒΙΣΑΛΤΙΑΚΟΣ/ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ-ΟΙΝΟΥΣΑ....1-2 (1-1)
Σκόρερ: 35'(π) Γκούτας - 14' Βέρρος, 72' Γιαμουρίδης
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Μαδένης, Καραμανίδης Σ.
Ιατρικό προσωπικό: Ταγγίρης Γεώργιος
(Οινούσα)ΕΠΤΑΜΥΛΟΙ-ΠΕΘΕΛΙΝΟΣ....1-3 (1-3)
Σκόρερ: 44' ... - 18' Ρονάλντο, 19', 42' Γαβριήλ
Διαιτητές: Απιδόπουλος, Τούτκας, Καρασάββας
Ιατρικό προσωπικό: Κατσιαμπάκης Νικόλαος
ΨΥΧΙΚΟ-ΠΕΠΟΝΙΑ/ΣΚΟΥΤΑΡΙ....1-1 (0-1)
Σκόρερ: 84' Χαρμάνας - 25' Αλιατίδης
Διαιτητές: Βασάκης, Κουρουζίδης, Φράγκαλας Δ.
Ιατρικό προσωπικό: Μοσχάκη Σωτηρία

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ...

ΣΑΒΒΑΤΟ  02/03/2019 - 03:30 μμ
(Αερ.Α΄)SERRES 1800-ΛΕΥΚΩΝΑΣ....2-0 (1-0)
Ιατρικό προσωπικό: Σιδηρόπουλος Κων/νος

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ(21η αγων.)

Διαιτητές: Πετρίδης, Μαρλά, Χατζηαθανασίου
(Πεπονιά)ΠΟΣ 2000-ΠΛΑΤΑΝΑΚΙΑ....3-0 (1-0)
Σκόρερ: 08' Πασχαλίδης, 47' Παπαδόπουλος, 59' Αναστασιάδης
Διαιτητές: Γαβριήλ, Αρχοντογιάννης Γ., Καραμανίδης Ι.

Κατηγορία ΕΠΣΣ
Δικαιώθηκε η Ασπίδα Ξάνθης στην Επιτροπή Εφέσεων της ΕΠΟ, στον αγώνα με τον Κεραυνό Πέρνης, τον οποίο αν και έχασε στο  γήπεδο τον κερδίζει στα χαρτιά, σύμφωνα με την απόφαση που έβγαλε η εν λόγω Επιτροπή. Αυτή φέρνει ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα της Γ’ Εθνικής(Α’ όμιλος) η ομάδα της Καβάλας τιμωρήθηκε και με -3 κι έτσι υποχωρεί στην ζώνη του υποβιβασμού.
Μεγάλη κερδισμένη της απόφασης η ΑΕ Καλαμπακίου πέρασε για πρώτη φορά φέτος πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Αναλυτικά η απόφαση:
Η Επιτροπή Εφέσεων, κατά την τελευταία της συνεδρίαση, έλαβε την ακόλουθη απόφαση.
Δέχεται τυπικά και κατ’ ουσίαν την έφεση του Αθλητικού Σωματείου ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης κατά του σωματείου Κεραυνός Πέρνης. Εξαφανίζει την εκκαλουμένη, με αριθμό 53/2019, απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΟ. Δέχεται την από 14.1.2019 ένσταση του εκκαλούντος. Κατακυρώνει τον αγώνα που διεξήχθη στις 13.1.2019, στα πλαίσια του Πρωταθλήματος του πρώτου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας 2018-2019, μεταξύ των ομάδων ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης και Κεραυνός Πέρνης στο ΔΑΚ Ξάνθης, υπέρ της εκκαλούσας ομάδας ΑΠΣ Ασπίς Ξάνθης με τέρματα 3-0. Επιβάλλει ποινή αφαίρεσης τριών (3) βαθμών στην ομάδα Κεραυνός Πέρνης από το πρωτάθλημα στο οποίο μετέχει και χρηματική ποινή τριακοσίων (200) ευρώ σε βάρος της.

VETROP - ΚΩΣΤΑΣ ΒΟΤΣΗΣ -  ΕΜΠΟΡΙΟ (ΕΙΔΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ) - Τηλ.: 23210 80033 - Οδός Σερρών - Θεσσαλονίκης (6o χλμ)